| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele sa iti recuperezi portofelul cu acte, carduri si bani pe care ti la furat din spital?
Este vorba de mama este intr-un oras strain singura si pana a mers la asistenta sa ii ceara ceva o femeie de etnie roma a intrat in salon a spus colegelor ca e sora mamei si ca a trimis-o dupa portofel.Probabil a urmarito de ceva timp ca altfel nu imi explic iar cand a revenit mama i-a cazut fata.A chemat asistentele si politia si au luat declarati dar sunt sceptica deoarece nu cred ca se va rezolva nimic.Mie mila de mama ca nu am cum sa o ajut decat probabil sa ii trimit niste bani sa poata sa isi ia de mancare sa aiba sa vina acasa sau sa fac rost de o masina.
Ce credeti este posibil sa isi recupereze portofelul?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Din pacate banii s-au dus, sansele sa-i recuperezi tind spre zero chiar daca politistii reusesc sa depisteze hoata. Cardurile trebuie/trebuiau blocate imediat la bancile emitente si verificate tranzactiile ca sa nu fi facut plati contactless sau online. Daca exista astfel de tranzactii pe care nu le recunoasteti musai contestate la banca. Cat despre acte si portofel probabil le va recupera, sunt tot in spital sau undeva prin preajma, e aproape sigura treaba asta.
Bani nu-i poti trimite prin posta daca nu mai are CI, ori te duci tu ori ii trimiti printr-o persoana de incredere. Si bineinteles nu e bine sa aiba sume mari la ea. Eventual poti sa-i dai un card de debit la care sa stie PIN-ul dar sa nu fie contactless (sau functia sa fie dezactivata de banca) si codul CVV2 sters sau tot asa dezactivat de catre banca ca sa nu se poata face tranzactii daca este furat.

| Freya1 a răspuns (pentru andreia67):

Da pai a si sunat un rezident de acolo la banci si a fost si cumnata sa blocheze cardurile.I-au dat politisti o dovada pentru buletin sa poata merge la banca sa vada daca poate sa scoata ceva bani ca nu are mancare si a platit doctorita analizele pentru ea pana face rost de bani e de toata groaza.Noi suntem la distanta de ea dar in cel mai rau caz facem cumva si ii trimitem printr-o persoana de incredere de acolo din oras niste bani iar luni nu se pune problema ca mergem dupa ea.
Este nasol ca eu stau foarte rau cu bani am noroc si cu fratemi-o si cautam amandoi masina si punem bani sa rezolvam.El inca nu a luat permisul asa ca nu putem sa megem mai repede sa venim inapoi apoi sa mergem iar ca pierdem prea mult si nu rezolvam nimic

| Freya1 a răspuns (pentru andreia67):

A zis doctorita ca poate daca merge la banca si explica ce s-a intamplat poate reuseste sa isi scoata ceva bani apoi nu stiu ca nu ma pricep.Macar bine ca nu i-a furat telefonul ca nu stiu ce se facea ca nu dadea nici de noi

| andreia67 a răspuns (pentru Freya1):

Da, posibil sa-i dea cu hartia de la politie daca spune numele si CNP-ul. Sa ceara si un extras de cont la contul/conturile cu cardul/cardurile furate si daca sunt tranzactii suspecte pe care nu le recunoaste sa le conteste imediat mai ales ca are hartia de la politie.

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Natalia, cardul e una, contul e alta. Daca nu scot tiganii banii din cont, ei raman ai mamei tale. E simplu, este? Ii da banca alt card, alt PIN, si gata. DAR trebuie miscat repede. Te rog eu mult sa te ocupi.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Deja s-a rezolvat in urmatorul moment s-a intamplat asta ori a apucat sa il blocheze cei de la banca ori ei au tastat pin-ul gresit si i la blocat dar nu poate sa ii ia a fost chiar mama la banca si a rezolvat a reusit sa isi scoata niste bani sa de-a la doctorita si sa isi ia de mancare pana cand mergem noi dupa ea.
Nu cred ca i-a gasit portofelul cu actele si nici hoata ca asa este la noi e foarte greu sa depistezi o tiganca ce da tarcoala de o gramada de vreme prin saloane sa ii ajute pe oameni sa le scoata ea bani sau sa ii mai usereze de un portofel dar nah macar e mai bine si o rezolvam cumva

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Imi pare bine ca macar nu au devalizat cardul. Au tastat PIN-uri gresite si s-a blocat. Noroc ca nu stiu sa cumpere online fara PIN. Sa stii de acum, nu e o intamplare, spitalele sunt pline de hoti.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Da stiu asta.Si asa maicamia nu este tocmai intr-o situatie stralucita si asta ii mai lipsea

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi urez bafta in a gasi, ce sa spun poate ai noroc, eu unu am pierdut un tel nu l am gasit vreodata

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

L-ai pierdut nu ti s-a furat

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Cine stie naty, eu nu l am mai gasit, o data eram in statie de buss si din neatentie cineva mi-a furat incarcatorul cu tot cu punga, trebuie sa ai grija, eu unu ma uit non stop la geanta mea, e full de hoti peste tot

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

La mama nu la mine...Da pai in spital

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o sansa sa-si recupereze portofelul, odata furat de tiganca, aia a disparut cu el.
Cel mai probabil tiganca a urmarit-o sau a vazut-o cand pleca si unde a pus portofelul. Asta este, puneti-i curce, ca sansele sunt minime sa poata sa-si recupereze portofelul.
Mergi acolo si du-i mamei bani, ca altfel, cum ii poti trimite, odata ce nu are nici acte sa poata sa-i ridice de la posta sau de la vreun ghiseu.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da stiu.Si-a facut o dovada dupa buletin si poate pote sa scoata ceva de la banca sau daca nu rezolvam ii dam noi cumva

| minrest a răspuns:

Cardurile trebuiesc declarate furate, scoase altele. Actele poate o sa le arunce, si le duce cineva la politie. Banii nu se vor recupera. Foarte mare prostie sa sa iti lasi banii si sa pleci, oricum. Conturile la care sunt cardurile ii raman, declarati-le furate repede, ca scot hotii banii.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Da stiu a fost greseala ei asta este clar dar sa fie 4 femei in salon si sa lasi tu o tiganca sa ii ia femei portofelul cand clar a vorbit mama cu ele si au vazut ca nu este nimeni cu ea e aiurea

| minrest a răspuns (pentru Freya1):

Sa lasam ce a fost, declarati cardurile furate, alt CI, plangere la politie, si mergem inainte. Spitalele sunt pline de hoti. Nu era nevoie de camera, era nevoie in primul rand sa nu lase hoti in spital.

| Freya1 a răspuns (pentru minrest):

Da a blocat toate.Din cate am inteles a mai fost la cineva in salon si asa zis catre un om "da-mi cardul ca ma duc eu sa iti scot bani poti sa imi faci poza daca nu ai incredere" deci este veche pe acolo

| andreia67 a răspuns (pentru minrest):

Nu poate sa goleasca contul la bancomat daca nu stie PINul dar poate face tranzactii contactless (daca cardul are functia asta) sau tranzactii online pe siteuri straine care nu folosesc 3D secure.

| minrest a răspuns (pentru andreia67):

Asa este. Dar au si actele. Eu platesc online fara PIN. Am zis ca e mai sigur sa declare cardul furat cat mai repede.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sanse exista daca colegele de salon sunt amabile si ofera informatii politistilor exacte despre tiganca (caracteristicile ei) o pot depista, in spital, pe holuri sunt camere de supraveghere.

| Freya1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

In spitalul ala a spus mama ca nu sunt nici camere dar colegele de salon au spus cum arata.
Da si alea atat de rele si nepasatoare nu faci diferenta intre o femeie blonda alba si o tiganca neagra bruneta.A zis ca a venit a zis ca este sora lui mama si ca a venit dupa portofel si a plecat cu el razand pe hol...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Freya1):

S-a dus de mult spiritul civic. Am vazut cu ochii mei batran prabusindu-se pe trotuar vara si oamenii treceau nepasatori ca si cum nici nu ar fi fost cineva cazut la picioarele lor.

| Freya1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Deci asa ceva.
Noi am dus-o la spital dar nu puteam ramane cu ea ca este femeie la 50 de ani si nu te lasa sa te internezi iar sa stai la un hotel acolo o saptamana ca sa ii fi aproape la un om de rand ii este foarte greu ca din analize isi plateste, de mancare nu stiu de ce dar nu ii da, de baut nici pe atata plus drumul ii o cheltuiala foarte mare dar nu ma gandeam ca mergi sa iti traga sange si pana vi ramai fara nimic ca oamenilor nu le pasa de cel de langa ei.Eu una as fi zis "bai femeie nu iei nimic de sub nasul nostru pana nu vine doamna sa vedem ce si cum"

| AndreiMarin499 a răspuns:

Sanse exista daca colegele de salon sunt amabile dar în general nu prea cred ca o sa îl mai recuperezi.

| Vider a răspuns:

Pai țiganii umbla des prin fata spitalelor sa cerșească, eu m-as duce și as sta sa văd dacă vine, după o interoghează cu o bata ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru Vider):

Intr-un oras care se presupune ca e mama medicinei sa nu ai tu o camera de supraveghere si sa lasi toti tigani sa se plimbe in voie pe holuri si prin saloane nu m-as mira sa te fure in sectia de politie daca este pana acolo