| minako a întrebat:

Care sut dreoturile cetatenilor din Uniunea europeana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista cetatenia europeana, exista doar cetateni ai diferitelor tari care fac parte din UE si acestia au drepturile prevazute in constitutiile tarilor respective. In plus au dreptul la libera circulatie pe teritoriul UE (cu unele mici restrictii), dreptul la munca in oricare stat al UE(cu mai mari restrictii ori chiar piedici pentru unii) si dreptul de a se adresa la CEDO (Curtea Europeana a Drepturilor Omului). Numai bine!

3 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Http://www.referate-live.ro/drept/drepturile-cetatenilor-in-ue.html informatile de pe site-ul asta acopera cam tot ce vrei sa stii tu.

| Gini a răspuns:

Uite aici gasesti tot ce ai nevoie. http://europa.eu/index_ro.htm
Bafta.