| Alexanndra15 a întrebat:

Carei institutii trebuie sa te adresezi pentru a primi apostila de la Haga?thinking Pls ajutorr`!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de felul actului. Reproduc mai jos prevederile OG nr.66/1999, cu modificarile si completarile ulterioare:
"ART.2.Autoritãţile române competente sã aplice apostila prevãzutã la art. 3 alin. (1) din Convenţie sunt: tribunalele pentru actele oficiale prevãzute la art. 1 lit. a) şi d), camerele notarilor publici pentru actele oficiale prevãzute la art. 1 lit. c) şi prefecturile pentru actele oficiale prevãzute la art. 1 lit. b)."
De asemenea reproduc prevederile art.1 din conventie:
"ART.1.Prezenta convenţie se aplica actelor oficiale care au fost întocmite pe teritoriul unui stat contractant şi care urmeazã sa fie prezentate pe teritoriul unui alt stat contractant.
Sunt considerate acte oficiale, în sensul prezentei convenţii:
a)documentele care emana de la o autoritate sau de la un funcţionar al unei jurisdicţii a statului, inclusiv cele care emana de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecãtoresc;
b)documentele administrative;
c)actele notariale;
d)declaraţiile oficiale, cum ar fi: cele privind menţiuni de înregistrare, viza de investire cu data certa şi legalizari de semnãtura, depuse pe un act sub semnãtura privatã."
In functie de actul pe care vrei sa-l apostilezi te adresezi organului competent. Numai bine!

| Alexanndra15 explică (pentru Ioandelasal):

Am nevoie de apostila pentru un divort in Spania pe certificatele de nastere si de casatorie

| Alexanndra15 explică (pentru Ioandelasal):

Am nevoie de apostila pentru un divort in Spania pe certificatele de nastere si de casatorie!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexanndra15):

Pentru acestea apostila se pune la Tribunalul din judetul tau, se incadreaza la lit.a), ti-am raspuns si la intrebarea cealalta.

greece12
| greece12 a răspuns:

Tribunalului.Citeste aici:
http://www.apostile.ro/apostila

| Alexanndra15 explică:

Am nevoie de apostila pentru divort in Spania pe certificatele de nastere si de casatorie!