| EmaEma2244 a întrebat:

Carei institutii trebuie sa ma adresez ca sa fac o expertiza contabila asociatiei de proprietari din care fac parte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Expertiza contabila se face doar de catre expertii contabili autorizati din Cadrul Corpului expertilor contabili si contabililor autorizati - CECCAR, conform OG nr.65/1994, citez:
"ART.2.(1) Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condiţiile prezentei ordonanţe şi are competenţa profesională de a organiza şi conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăţilor comerciale, de a întocmi situaţiile financiare şi de a efectua expertize contabile.
(2) Asupra constatărilor, concluziilor, opiniilor şi recomandărilor sale, expertul contabil întocmeşte raport."
Respondentii anteriori gresesc, Garda Financiara nu are atributii sa faca expertiza contabila.
Va trebui sa te adresezi CECCAR din judetul tau.

| EmaEma2244 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc din suflet!
Am lipsit mult timp.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Garda Financiara stiu ca se ocupa cu asa ceva.

| Oana92 a răspuns:

Din cate stiu eu singura institutie avizata pentru experizele contabile este Garda Financiara. In orice caz cei de la Anaf ar trebui sa iti ofere in raspuns concret daca nu chiar solutia.