| anonim_4396 a întrebat:

Cat ar trebui sa ceri avans daca chiria este 100 de euro? Ce ar mai trebui sa plătească un chiriaș?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal asa se procedeaza, se plateste chiria doar pentru a sta in locuinta, restul se plateste separat.
In schimb va puteti intelege ca tot restul intra in pretul chiriei, nici o prevedere legala nu interzice aceasta, este un contract incheiat intre parti si acestea au dreptul sa inscrie in contract intelegerea lor, singura interdictie este sa nu incalce prevederi legale imperative.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cere avans chiria pe o luna. De asemenea o garantie care sa acopere chiria pe 1-3 luni, dupa cum se inteleg proprietarul si chiriasul.
Chiriasul va plati lunar utilitatile consumate (electricitate, gaz, apa, dupa caz) si cheltuielile de intretinere comune (daca este vorba de un apartament la bloc). Aceasta doar daca chiriasul sta singur in locuinta, daca sta cu proprietarul acestea se impart pe numarul de persoane ce locuiesc impreuna.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pe lângă cei 100 de euro trebuie să plătească și întreținerile împreună cu mine? Deja se ajunge la 150 daca plătește și întreținerile chiria fiind 100 de euro

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu mergi să închiriezi un apartament cu agentul imobiliar.
Trebuie să ai la tine 100 de euro chiria pe 1 lună, 100 de euro garanția și 50 de euro comisionul agentului.
Tu de la 1 octombrie te muți și ai plătită luna octombrie din chiria dată acum.
Plătești lunar întreținere și chiria de 100 de euro.
Tu pleci la 1 ianuarie.
Din 100 de euro garanție se scade întreținerea pe luna decembrie care se afișează pe 15 - 20 ianuarie și primești diferența.
Stricăciuni la ceva de 100 de euro chirie nu plătești din garanție că e o COCINĂ apartamentul ăla sau garsoniera aia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal asa se procedeaza, se plateste chiria doar pentru a sta in locuinta, restul se plateste separat.
In schimb va puteti intelege ca tot restul intra in pretul chiriei, nici o prevedere legala nu interzice aceasta, este un contract incheiat intre parti si acestea au dreptul sa inscrie in contract intelegerea lor, singura interdictie este sa nu incalce prevederi legale imperative.

| Mosotti a răspuns:

Platesti chiria si apoi separat lumina, intretinerea, cablu TV, internetul fix daca este.
Cel ce inchiriaza cere 1-2 chirii ca si garantie, ca daca strici ceva sau nu platesti ceva, sa isi recupereze paguba.

Răspuns utilizator avertizat
| NisipLaMare a răspuns:

Poti sa ceri chiria pe 3 luni + garantie 500 €, si asa ai bunurile asigurate daca le deteriorează in bataie de joc si intervin neintelegeri de plata.