| Grivase_Cristian_ a întrebat:

Cat plateste o persoana la gaz pe luna cu aproximatie?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plătește cât consuma.

| anonimg a răspuns:

Cred că în jur de 50-60 lei.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Asta dacă nu are centrală termică pe gaze; adică încălzirea caloriferelor și a apei este făcută de către termoficare.
Altfel plătește 500-600 lei/lună iarna la un apartament de două camere. Sau peste 1000 lei lună dacă stă la casă.

| ReddY25 a răspuns:

Eu am plătit în jur de 20 de lei

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde foarte mult de circumstante. Cati mp ai la casa/apartament, daca stai la bloc, cati vecini ai pe langa tine ( Adica sa zicem ca stai la etajul 1. Daca ai toti vecinii, deasupra, sub tine, si langa tine care folosesc si ei centrala, nu consumi atat de mult pentru ca imobilul tau mentine caldura constanta. Dar daca iti lipsesc vecinii mentionati de mai sus, centrala se va chinui sa consume pentru a mentine acelasi randament de caldura, in a incalzi si peretii, pardoseala, tavanul care trebuiesc incalzite.). Daca stai la casa, depinde cum e construita casa. Daca e micuta spre medie si e construita inteligent, nu consumi atat de mult. Dar daca e mare si/sau ai pierderi de caldura, consumi in draci.
Daca vrei un raspuns exact, da-ne detalii unde te incadrezi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Pana sa raspund eu vad ca deja a aparut o estimare, ca sa nu repet, zic doar ca depinde de cat consuma fiecare, buget si mai ales necesitati. Poti lejer face economii atat vara cat si iarna, depinde ce confort iti doresti, sau poti face risipa - pentru ca nu ai aparatura moderna si "arzi gazul" de pomana. Ai centrala sau convector? Depinde ce temeperatura setezi : 18 - 25 de grade? La 18 grade si iarna platesti sub 1000 de lei, la 25 treci chiar si de suma asta. Suprafara incalzita? Apa calda electric sau pe gaz sau din retea? Multe variabile.

| Kozi a răspuns:

Cat consuma. Nici mai mult nici mai putin.
Daca ai numai gaz la bucatarie si faci doar un ceai si un ou prajit dimineata, platesti 5 lei. Daca faci zacusti, checuri, etc, platesti vreo 20 de lei. Daca ai CT dai iarna caldura la 30 grade si te mai si balacesti uitand sa iesi de sub dus, platesti peste 200 lei.