Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cât pot sta în Romania având pre settled status?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce stiu eu pentru a obtine settled status nu poti lipsi mai mult de 6 luni din UK
si nu trebuie sa lipsesti mai mult de 2 ani ca sa nu iti pierzi statutul de pre settled

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim ce inseană acela, mergi la ambasadă si intreaba i

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Settled status inseama rezidenta pentru 5 ani, pot sa intru și sa ies din uk fără probleme, dar stiu ca nu am voie sa fac o absenta mare altfel îmi pierd rezidenta

| DeMicUnCălător a răspuns:

Să înțeleg că pre settled status. inseamnă să fi așezat inainte de-a fi așezat?

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Înseamnă statutul Pre stabilit, și settled status înseamnă statutul stabilit, settled fiind rezidenta permanenta

| Miruna333 a răspuns:

2 ani.

| Elinelaaaa a răspuns:

Nu poti sta mai mult de 180 de zile in termen de 12.