Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cat timp se pastreaza inregistrarile video in scoli?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform Deciziei nr. 52/2012 cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal folosind supravegherea video ca principal mijloc, legislatia din Romania prevede ca perioada de stocare a informatiilor si datelor ce rezulta din folosirea sistemelor de supraveghere video trebuie sa fie direct proportionala cu natura si scopul prelucrarii datelor, insa sa nu depaseasca mai mult de 30 de zile. Deci pot sa le pastreze doar o zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt incriminataore sau defaimatoare, cu victime sau stricaciuni, se pot pastra ani buni, tocmai pentru a avea dovada in caz de procese prin tribunale.

| Lukasssz a răspuns:

Doar in ziua respectiva.