| StrongHeart a întrebat:

De ce acte ai nevoie pentru a pleca in State? Cat de greu se obtine viza?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce studii ai, ce venituri si ce poti sa le aduci valoros acolo!
Daca ai studii universitare in domeniile in care ei primesc, fiind deficitari, ai sanse sa fii primit cu bratele deschise.
Daca esti olmipic international la o materie, sau vreun inventator ori personalitate de exceptie, iarasi ti se deschid usile.
Daca esti milioanar in dolari, iarasi ai sanse mari de a primii viza acolo.
Intra pe site-ul guvernului american si vezi conditiile lor, in caz de emigrare!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de pasaport si viza.

Daca ai un loc de munca stabil si demonstrezi ca iti permiti excursia, daca nu ai antecedente penale nu ar trebui sa ai probleme cu viza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De buletin, pasaport si eventual certificat de nastere

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce vorbesti in necunostiinta de cauza. Omul a spus in state, adica Statele Unite ale Americii ( America de Nord ), nu vrea sa plece in alte tari din Occident. Ca sa pleci in state ai nevoie de un maldar de acte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unul nu et ajuta sa ajungi in America, atat vreme cat nu ai viza.
Buletinul este folosit DOAR in Romania si Europa, nu in America
Cretificatul de nastere nu te ajuta sa ajungi nicaieri, ala este un document legal care iti confirma nasterea si identitatea ta perosnala, nefiind un document cu care sa poti calatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai raspunsurile aici

http://www.ustraveldocs.com/ro_ro/ro-niv-typeb1b2.asp

Nu e chiar atat de simplu precum pare. In primul rand trebuie sa dovedesti ca ai legaturi stranse cu tara ta si ca nu intentionezi sa ramai in SUA. Iti vor cere CV,act spatiu, extras dupa contul din banca unde trebuie sa ai si acolo o suma considerabila, probabil sa aduci dovada ca esti angajat sau daca ai firma, sa justifici cu acte. Daca ai fost plecat in alte tari in care accesul se face numai cu viza, atunci justifica si asta si poti obtine mai usor viza pentru USA.

| Alxblx a răspuns:

Nu foarte multe acte dacă vrei sa te duci in vacanța