| anonim_4396 a întrebat:

Ce contine PIc-ul (pentru sters cerneala)? Cu ce l-as putea inlocui? (fiu-miu, elev in calsa I-a, consuma cantitati industriale si de cerneala si de pic, si as vrea sa stiu cu ce se curata cerneala de pe maini si haine)

11 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

De pe mâini, iese relativ uşor cu un tampon de vată cu spirt sanitar... la fel şi se pe hartia lucioasă, dacă se acţionează imediat. de pe hainele colorate, tot cu spirt, dacă au fibre sintetice... dacă nu, mă tem că numai cu foarfeca big grin

| zu a răspuns:

Incearca cu produse speciale de curatat, se zice ca scot petele de cerneala.gen vanish.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am testat "stiintific", pe un deget vata inmuiata in spirt, pe altul vata inmuiata in apa. Nici o diferenta. Cu foarfeca n-am vrut sa incerc. (pe degete cel putin)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu batul de chibrit pe maini

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cerneala se cirata cu lapte fierbinte, si pe degete si pe haine.fiica mea este in clsa I-a si am avut aceeasi problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu lamaie

| MARIUS_2685 a răspuns:

Te speli bine pe maini

| dragon1 a răspuns:

Petele proaspete de cerneala se pot scoate cu amoniac diluat si bicarbonat de sodiu (1-2 lingurite la 1 pahar de apa). Petele proaspete de pe rufarie se spala bine cu lapte cald. Petele proaspete de cerneala se mai pot scoate lasand materialul cateva ore in lapte acru (daca pata este mare, laptele se schimba). Dupa scoaterea petei se spala in apa calda cu sapun, in care s-a dizolvat borax si amoniac.
- See more at: http://sfaturipentruvoi.blogspot.com/......neala.html

| Daniel_Oancea_1999 a răspuns:

Metabisulfitul de potasiu dizolvat in apa indeparteaza cerneala, e aceeasi substanta ca si in pic...

| annavalimareanu a răspuns (pentru Daniel_Oancea_1999):

Mulțumesc! Inteligent răspuns!

| iamyourfather a răspuns:

Nu mai bine il schimbi cu altul? o fi retardat daca consuma atata pic, si nu merita