| TheJocker a întrebat:

Ce diferenta este intre Windows 7 32biti si intre Windows 7 64biti?

9 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Diferenta ar fi ca Daca ai 4 gb de ram nu o sai vada windowsul pe 32 de biti asa ca degeaba ai pe 64 de biti windowsul recunoaste 4 gb de ram iar puterea de procesare ai informatiei creste se vede si o imbunatatire in procesare a informatiei (procesorul sau procesoarele big grin) in jocuri se vede cea mai mare diferenta si in multitasking big grin

| andreigroza19 a răspuns:

Termenii 32 de biţi şi 64 de biţi se referă la modul în care procesorul unui computer (numit şi CPU), tratează informaţiile. Versiunile pe 32 de biţi şi pe 64 de biţi de Windows sunt proiectate pentru utilizarea în computere cu procesoare de 32 de biţi şi, respectiv, de 64 de biţi.

Versiunile pe 64 de biţi de Windows pot utiliza mai multă memorie decât versiunile pe 32 de biţi de Windows. Aceasta ajută la micşorarea timpului petrecut la transferul proceselor în interiorul şi în afara memoriei prin stocarea mai multor procese în memoria cu acces aleatoriu (RAM) şi nu pe hard disk.

| Shenn a răspuns:

2012 si inca credeti ca ramii si procesorul conteaza cel mai mult la gaming.Clar...Nu mai e 2000-2005! Acum orice core 2 duo @ 3ghz + face fata la orice joc la detalii maxime, singura componenta care nu face fata la jocuri e placa video.Procesorul puternic EX. i7 extreme e mai mult pentru multi tasking rendering encoding etc. un i5 2500k ruleaza orice joc la maxim acum, si probabil pentru inca cativa ani buni. Mai greu la placa video, 2 placi video 1gb ddr5 si tot nu or sa mearga jocurile perfect.

acum ca sa fiu on topic

32biti - 3gb ram
64biti - peste 3 gb

asta e tot ce conteaza.

daca ai 8gb ram si ai OS pe 32 de biti nu o sa iti vada 8gb o sa arate doar 3.

| Kyrie a răspuns:

Copy-paste nu o sa-l ajute pe jocker

De fapt, mai pe romaneste:
Windows 64 bit = peste 4 gb ram (bune pentru servere dedicate sau daca vrei sa joci cele mai performante jocuri)
Windows 32 bit - 3 gb ram citeste doar si ruleaza majoritatea aplicatiilor

Cu alte cuvinte iti recomand 32 biti la windows 7.

| MasterXXL a răspuns (pentru Kyrie):

laughing))) Windows 64 bit = peste 4 gb ram (restul adecarat)
Windows 32 bit - 3 gb ram citeste doar si ruleaza majoritatea aplicatiilor (100% gresit)
Nu conteaza ramii deloc(poate un pic...)laughing))Numa procesoru(Umpic mai mult...)
Si inca ceva poti avea 4gb rami si win7 32bit...

| Kyrie a răspuns (pentru MasterXXL):

Cand o sa ai numele MasterPC atunci poate o sa ma las corectat de tine laughing)))))

| MasterXXL a răspuns (pentru Kyrie):

Daca vrei imi fac un cont cu numele MasterPC...Macar eu stiu cate ceva tu.

| Kyrie a răspuns (pentru MasterXXL):

Asa o fi, de aia am facut cele mai bune servere la samp, cs 1.6, cs source, metin, wow si lineage 2 si le-am postat pe toate websiteurile chiar si tradus in romana completwinking, ca nu stiu nimica asa asa e! laughing

Eu nu stiu nimica, tu le stii pe toate

| MasterXXL a răspuns (pentru Kyrie):

Vezi ca sti! Si daca tot asa cu serverele sa mi-le zici si mie ca eu am joc samp, cs, wow si metin...asa ca eu stiu multe servere si jucam romanesti...desi nu prea erau.