| Dove a întrebat:

Ce e mai bun un PS3 sau un Xbox 360? Avantajele si dezavantajele fiecaruia pentru funda.

Răspuns Câştigător
| TheClassicGuitar a răspuns:

Este clar ca PS3 e mai bun ca XBOX 360, grafica e super fata de XBOX 360, Din cate stiu XBOX 360 e doar argintiu iar PS3 negru argintiu si am inteles ca vor sa scoata si alta culoare si PS2 are versiune si mai mica, din cate stiu XBOX 360 e mare rau, PS3 find mai pic si are o forma mai frumoasa, eu zic ca jocurile cele mai tari sunt pentru playstation 3, 2.si parca si memoria e mai mare, si pe Playstation poti vedea filme pe XBOX 360 cred ca nu.big grin

8 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Ps3

| ღRoberToBluEღ a răspuns:

Deci eu vreau sa iti zic pe xbox 360 iei imd ban daca il modezi si costa bani... Ps3 nu iei ban pe live, poti lua jocuri moca. Ps3 are grafika mai bunawinking depinde si de televizor.Eu am ps3 si sunt foarte multumit imi place sa joc gta 4 multyplaier \m/ deci eu iti spun sa iei ps3winking.

Răspuns utilizator avertizat
| Marian_5450 a răspuns:

Eu mi-am comandat un xbox360.M-am gandit inainte sa-l cumpar. Un vecin are un xbox iar un var are ps3. M-am jucat pe amandoua si am ajuns la concluzia ca xbox este mai bun. In primul rand, controllerul de la xbox este mult mai placut, mai usor si nu este o mare tragedie daca trebuie sa-i cumperi baterii(v-as sfatui sa cumparati mai multe o data ca sa nu se termine asa usor).Din punct de vedere al performantei, ps3 ar fi mai bun insa este o parte pe care noi nu o vedem. Jocurile pentru xbox sunt facute special pentru xbox iar jocurile pentru ps3 sunt special facute pentru ps3. Amandoua consolele au un procesor diferit, care lucreaza diferit. Cei de la Microfost atunci cand au facut xbox, au facut niste jocuri care sa mearga perfect pentru xbox, iar cei de la ps3 la fel. Jocurile pentru. xbox au o grafica mult mai buna decat cele de la ps3. Pe scurt, jocurile conteaza cel mai mult, cand s-a creat xbox, cei care l-au creat s-au gandit sa faca niste jocuri care nu necesita atatia ghz dar care sa meraga excelent( ps3 are 8 procesoare de 3.2 ghz iar xbox are doar 3 procesoare de 3. 2ghz) cum v-am spus xbox are niste procesoare total diferite, mai performante decat cele de la ps3 care fac jocul sa mearga foarte bine, perfect. Cei de la ps3 au facut 8 procesoare care nu pot da o performanta atat de buna, conteaza foarte mult si jocurile, cei de la xbox au gasit o metoda mai usoara de a da jocurilor si consolei o perfecta colaborare. Aici, cand vine vorba de console care sunt facute special pentru jocuri, nu este ca si la un calculator, calculatoarele, stim si noi ca unele jocuri merg sacadat altele foarte bine. La o consola niciun joc nu merge sacadat sau rau pentru ca jocurile sunt facute, gandite sa mearga special pentru consolele respective. De aceea nu poti pune un joc de ps3 pe un xbox. Toti spun din start ca e mai bun ps3 si stiu de ce spun asta.Li se pare ca ps este o marca foarte serioasa, din cauza aspectului consolei si din cauza culorii negre. TheClassicGuitar spune ca grafica este mai buna la ps3 decat la xbox insa este total gresit. Trebuie sa le ai pe amandoua in fata ca sa-ti dai seama care e mai bun. Pe internet cand vezi ca ps3 are 8 procesoare si xbox doar 3, desigur spui ca ps3 e mai bun. Revenim din nou la ce am spus mai sus, chiar daca are 8 procesoare, le are ca sa mearga jocurile insa daca are 3 procesoare nu inseamna ca nu merge la fel de bine, alea 3 procesoare sunt facute sa mearga pentru un fel de jocuri iar alea 8 procesoare sunt facute sa mearga pentru un alt fel de jocuri.Asta este ca si cum am face diferenta dintre un bugatti si mercedesul ala...Amandoua costa la fel de mult dar bugatti merge mai repede, asa e si la procesoare, cei de la ps nu au putut sa faca niste procesoare care sa mearga mai bine chiar daca-s putine. TheClassicGuitar a spus ca xbox este argintiu si nu negru insa greseste mult de tot, xbox 360 slim (noul si imbunatatitul xbox are culoare neagra chiar mai stralucitoare ca a ps3ului), noul xbox 360 slim este mult mai destept ca si vechiul xbox si mai mic decat ps3. Aici nu putem vorbi si de ps2 care este deja scazut de tot...Memoria la xbox este mult mai mare (xbox slim) decat la ps3, xboxul slim are un hdd de 250 de gb dar am putea cumpara hdd mai mari insa nu facute de creatorii xbox.Il contrazic din nou pe TheClassicGuitar si ii spun ca pe xbox se pot vedea filme. Ba mai mult, xboxul are comanda vocala adica daca-i spui play!, incepe filmul si stop! se opreste filmul. Cat despre ps move si xbox Kinect (ps move sunt doua chestii pe care le tii in mana si dupa cum iti misti mainile cu telecomenzile alea grele in mana asa se intampla in diferite jocuri iar xbox Kinect este o camera video cu mai multe camere video care se pune pe televizorul la care te joci si nu ai nimic pus pe tine, daca tu ridici mana, in joc, omul isi ridica mana, asa se intampla si cu picioarele si tot corpul, tu esti realmente controllerul ) xboxul castiga din nou. La pret, ps3 este mult mai scump asta din cauza ca are 8 procesoare care nu fac un lucru mai bun decat cele 3 de la xbox, ele lucreaza cu tehnologii total diferite, daca ps3 are mai multe, asta nu inseamna ca xboxul este mai slab. Ca si cum ai face comparatia dintre 8 oameni normali si 3 oameni campioni mondiali la lupte libere. Am studiat mult cele doua console si stiu totul despre ele, cautati pe youtube Kinect si apoi ps move si faceti singuri diferenta. Sper ca am fost de folos!

| Drecsan_Razvan_1998 a răspuns (pentru Marian_5450):

Ai foarte mare dreptate si eu am si sunt foarte multumit de el toti colegi au ps3 si le sacadeaza jocuri toate prostiile ei ziceau ca iti apare cercul rosu la butn de aprinedere si din astea da nu are nimic si tot asa. Felicitari pentru comm de funda pe care nu tio dato aaaaa ce nesimtire oricum felicitari!

| Danutz_1225 a răspuns:

Mah... eu zic sa iti iei xbox 360 kinnect hdd 250 gb sau poti sa-i spui xbox 360 slim.
Si eu am sa imi iau un xbox in septembrie 2011.
xboxul e mai tare decat ps3 pentru ca:are o grafica mai buna poti ca sa vezi filme pe xbox, ai comanda vocala si in plus te mai poti juca in 4 jucatori, si xboxul are o forma superba si este mai inteligent decat ps3.
sa trecem la ps3: are 8 procesoare mhz iar xboxul are 3 procesoare mhz.un procesor de la xbox valoreaza cat toate procesoarele ps3ului.
Sper ca te-am lamurit ca xboxul e mai tare mai performant mai egalant si mai distractiv decat ps3-ul...
Iati xbox ca ps-urile is mai slabe!

| Drecsan_Razvan_1998 a răspuns:

TheClassicGuitar

Nu vorbiti daca nu stiti eu vad filme pe xbox grafic are la fel de buna ca ps3 si anumite jocuri sacadeaza pe ps3 si pe xbox nu intr-adevar si ps3 are avantaje dar si dezavantaje procesor are mai bun xboxul. itradevar xboxul este mai scump dar poti sa ai si kinect care nu iti trebuie nici o maneta nimic il poti folosi p e post de Wii. Nu vorbiti daca nu stiti si daca vreti va mai pot spune mai multe caracteristici ca stiu.

| DrKira a răspuns:

Tot aud diverse comentarii legate de grafica jocurilor pe ambele console care mi-au creat multi nervi: ca xbox are grafica mai buna ca ps3 sau invers! Deci, legat de grafica, sunt jocuri care pe ps3 au detalii grafice mai bune decat pe xbox, si sunt jocuri care au detalii mai bune pe xbox! Mai sunt si alti factori care contribuie la grafica cum ar fi LCD-urile, Plasmele, etc...asa ca, nu va mai apucati sa faceti comentarii aiurea! E clar ca exista avantaje si dezavantaje la ambele console, si fiecare individ le percepe in felul lui! Eu, de ex. am ps3, si facand o comparatie intre jocurile de ps3 si cele pentru xbox, ajung la concluzia, ca ps3 are o grafica superioara...mda,voi ma credeti? nici eu nu ma cred! Asadar, sunt jocuri cu detalii grafice superioare fata de cele pe xbox, si invers e valabil (ma refer aici strict la jocurile comune celor 2 console! Sper ca nu am suparat pe nimeni! Voie buna!