| anonim_4396 a întrebat:

Ce e sebumul? Tot vad pe diferite ambalaje...

4 răspunsuri:
| crookedsight a răspuns:

Sau în alte cuvinte grăsimea de pe piele (pe faţă mai ales). Secreţiei abundente de sebum îi este atribuită apariţia coşurilor, punctelor negre şi albe, prin înfundarea glandelor sebacee (pielea nu mai "respiră").

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grasimea de pe fata, care-ti face tenul lucios... daca ai tenul gras inseamna ca se produce mult sebum.
Aia din interior e tesut adipos, alta mancare de peste.

| ingrijitoare a răspuns:

Grasimea ce se tot depune in interiorul fiintei umane si nu se mai topeste niciodata sau foarte greu.

| Lady_8039 a răspuns:

Sebum = produs de secreţie al glandelor sebacee. Sebumul este un produs alb-gălbui, păstos, constituit în cea mai mare parte din lipide, în majoritate de tip trigliceride.
Sebumul se răspândeşte la suprafaţa epidermului şi participă la protecţia împotriva microbilor (bacterii şi ciuperci microscopice). In plus, el protejează pielea de umiditate şi de uscăciune şi îi întreţine supleţea.