| Sterpu_Valy_1985 a întrebat:

Ce experimente sa fac acasa? Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Lola05 a răspuns:

Poți construi un vulcan dintr-un vas de plastic pe care îl "îmbraci" în lut. Poți să decorezi lutul cu vegetație, ca să arate cât mai similar unui vulcan. În vasul de plastic pui bicarbonat de sodiu (vreo 2 plicuri) pe care îl poți amesteca cu colorant alimentar roșu. Mai ai nevoie și de jumătate de sticlă de oțet, în care poți de asemenea să pui niște colorant alimentar roșu.
După ce vulcanul e gata, mergi cu el afară și poți să filmezi toată treaba asta. Torni rapid oțetul în vulcan și acesta va începe să erupă :) E o idee foarte bună de proiect de prezentat la ora de geografie.
Mai poți face experimente cu baterii, sârmă și magneți https://www.facebook.com/brightside/videos/921730431302876/