| pwp a întrebat:

Ce inseamna libidinos?

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Un om libidinos e un om înclinat numai spre plăcere, spre satisfacerea poftelor senzuale... Înţelegi tu.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/libidinos
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite ce zice dictionarul:
LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoşi, -oase, adj. Care se lasă fără ruşine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate. – Din fr. libidineux, lat. libidinosus.

| PeAcE a răspuns:

LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoși, -oase, adj. Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate. – Din fr. libidineux, lat. libidinosus.

Din DEX!

| Emeraude a răspuns:

Conform DEX din '98, se traduce astfel: „LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoși, -oase, adj. Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate. – Din fr. libidineux, lat. libidinosus. "

Actualmente insa, multi se refera la persoane care inspira o senzatie de scarba.

| AlexandraKnows a răspuns:

Cauta in disctionar

| eeleeeeeeeelllll a răspuns:

Libidinos=Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate!

| ioana147 a răspuns:

Paii...libidinos inseamna senzual, lasciv... uite o explicatie mai usoara : Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate. ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor!

| PaulaPSM a răspuns:

In dictionar scrie ceva de genu: LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoși, -oase, adj. Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate... dar eu stiam ca inseamna scarbosworriedcam asa cevabig grinapai nu stiubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai acasa dictionar? Daca nu, incearca aici: www.dexonline.ro :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lingau. cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LIBIDINÓS, -OÁSĂ, libidinoși, -oase, adj. Care se lasă fără rușine stăpânit de pofta plăcerilor senzuale, înclinat spre lascivitate. – Din fr. libidineux, lat. libidinosus.

www.dexonline.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om libidinos e un om inclinat numai spre placere, satisfacere poftelor senzual...intelegi tu.