| roby223 a întrebat:

Ce înseamnă mașina semiautomata? Care îi diferența sau diferențele dintre automata și semiautomata?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La semiautomată schimbi tu vitezele cu o clapetă (fără să ai nevoie de ambreiaj); la automată... ghici ce? Le schimbă ea singură.

| relian a răspuns:

Despre ce masini vorbesti?
Masina automata inseamna ca se conduce singura,semi, juma juma omu si computerul, asta pentru ca nu ai spus exavct la ce anume te referi.
Masina poate sa fie orice, masina de gaurit, masina de tuns iarba, automobile etc laughing
Automobile automate is doara in teste.Masini automate sunt,trenurile de la metrou,sau unele trenuri,is automate nu au sofer deloc.
Am vazut in Franta ceva metrou,am mers personal cu el automat,am mers chiar in vagonul din fata,mergea singur cuc laughing eram noi la geam.
Masina semiautomata si trenurile,avioanele si alte masini la care asista si mai executa unele comenzi si omu.

La automobile deocamdata nu exista pe drumuri automate,cum am zis sunt in teste,unele au omorit si ceva lume laughing
Dar poate tu te referi la automobile cu transmisie automata,atunci e alta poveste.
Dar una este o masina automata si alta o masina cu transmisie automata,e ceva diferenta, asta ca idee.
Care este diferenta dintre o masian cu transmisie automata si alta cu semiautomata?
Acu aud asta cu semiautomata, nu stiu poate te referi tot la masian cu transmisie automata, dar care mai au si functia aia ce da posibilitatea soferului sa aschimbe el dar alea au alt nume, ceva gen Triptonic sau nu mai stiu exact chestii genul asta.

Diferenta nu-i nici una, in caz ca uiti tu sa schimbi se duce singura si se schimba.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Bubico2022):

Nu stiu daca o arma se poate numi masina laughing deci arma e arma,masina e masina,este acel dispozitiv care este actionat de un motor, nu is sigur, dar asa cred ca is masinile.
O arma nu are motoare, doar daca ne referim la rachete.
De ce bagi pe rusii in discutie? Lasa oamenii in treaba lor, nu trebuie sa vorbesti chestii de astea sa bagi gloante in oameni, ajungi sa vina aia dupa tine sa te bage la ospiciu laughing