| Cristi300 a întrebat:

Ce inseamna persoana non grata dau funda big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persona non grata sau persona ingrata (din latină persona non grata — persoană nedorită) este un termen care se utilizează oficial în relațiile diplomatice și se referă la o persoană care nu este acceptată pe un anumit teritoriu sau într-o localitate. „Persona grata" sau „persona gratissima" este antonimul lui „persona non grata".

Termenul mai poate fi folosit și în vorbirea curentă despre o persoană care este exclusă dintr-un anumit cerc, sau despre cei care au pierdut dreptul de a intra într-un cazinou

Astept Funda.
Numai bine!