| Catalin180900 a întrebat:

Ce naiba este 'Iluminati' sau ceva de genu? o descriere a ce este

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Illuminati sunt(au fost) un grup care practica masoneria si care s-a indreptat spre ocult si puteri mistice in defavoare crestinismului-nu ca acesta ar fi un lucru bun, si astia delireaza doar ca delireaza pe invers.

Teoria conspiratiei spune ca Illuminati conduc lumea din umbra si se spune ca foarte multe familii au apartinut acestei secte ocultiste, printre care familia Bush, familia Kenedy, aproape toate familiile regale ale europei evului mediu(si pana in prezent probabil).
Ma rog, se spune ca ei il venereaza pe Satana si cacaturi din astea dar de fapt au semne care se incadreaza in orice grup ocult: bufnite, stele, piramide, semnul "bestiei"(tampenia aia care seamana cu ce fac rockerii cu 2 degete ridicate).Mai sunt si altele dar n-am chef sa le enumar.
Un semn foarte cunoscut mai este si semnul OK, adica cel cu aratatorul si degetul mare unite si cu restul degetelor aliniate intr-o bolta simbolizand 3 de 6. Acum tu tragi concluziile. Sunt foarte multe semne care apar si in video-uri muzicale, si ascunse pe la concertele artistilor straini,(nu ca n-ar exista si prin Romania: Andra, Cabron, Velea, Smiley..toti le fac).
Alte 2 semne importante ar fi piramida cu un ochi in varf si bufnita care reprezinta cunoasterea...Masoneria adevarata reprezinta de fapt cunoastere si putere prin aceasta.

Exista loje masonice si in Romania...nu stiu daca sunt Illuminati, mare parte dintre ei fiind societati secrete(illuminati, nu masonii-asta daca chiar ar mai exista illuminati).
Deci ideea este ca daca Illuminati ar mai exista, ar exista in secret fiindca societatea este ilegala.

Aaa...A, da! Masonii(nu stiu sigur daca masonii sau illuminati) doreau distrugere religiei si impartirea cunoasterii in lume.
Ok...acum sa-ti mai zic ceva:
Illuminati (se presupune) ca au legatura cu demoni si alte balarii din alte dimensiuni si folosesc semne si energii generate prin ritualuri ca sa ii cheme.
Se folosesc concerte si idei simple la concerte pentru a genera "energii" de acest fel. Uita-te la mare parte din concertele si clipurile rihannei si vei vedea modele cu alb si negru si piramide(mai ales la concerte). Astea sunt genu de semne. Se folosesc si momentele cand da artistul tonul multimii sa cante ei o strofa ca sa se genereze astfel de energii. Cica puterea vointei ste foarte importanta...Doar cacaturi.

Vreau sa spun ca tot ce am enuntat mai sus este BULLSHIT si nu cred nimic din ce ti-am scris. Este doar teoria conspiratiei.
Ce este adevarat este ca illuminati au existat ca grup prin 1700-1800 apoi au fost desfintati si s-au pierdut. Exista loji masonice in Romania care se ocupa cu Europa de Est. Acum alege-ti tu informatia care te intereseaza, trece-o prin prisma realitatii si gandeste-te la ce vrei sa crezi. Bafta!

| Catalin180900 explică (pentru ErrorFound):

Un singur cuvant-CIUDAAAT

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Iluminatii sunt cei care aprindea felinarele (cand a inceput iluminatul public) sa vada prosti pe unde gandeste...pardon...merge.

| Hombre a răspuns:

ErrorFund mai rau te baga in ceata.
Iluminati vine de la Epoca Lumini sau Ratiunii si se numeste Iluminism, este o miscare ideologica si culturala antifeudala si s-a desfasurat in sec. 17-19 IN Europa si cele doaua americi. Scopul sau a fost de a raspandi cultura in masele de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un simplu Search pe Google găseai şi tu...

| al9264 a răspuns:

O conspiratie care domina lumea.Aceasta conspiratie cuprinde mari personalitati ale lumii sau oamenii simpli pe care nimeni nu i-a vazut vreodata.Ea vrea sa ramana secreta, dominand lumea fara ca aceasta sa realizeze. Unele personalitati mari care stiau de aceasta conspiratie au decedat deoarece au vrut sa scoata la lumina marele secret al omenirii.Aceste personalitati erau presedintii SUA (J.F.Kennedy,Abraham Lincoln, Ronald Reagan) staruri ale muzicii (Ella Fitzgerald, Michael Jackson) si alte nume importante.Iluminati este recunoscut prin simbolurile sale (piramida cu un ochi in varf, echerul si compasul, pentagrama), acestea aparand deseori in filme si chiar pe unele logouri(Mitzubishi, Malboro) Se spune ca prima informatie despre Iluminati a fost dezvaluita cand Ronald Reagan a spus la televiziune ca exista un guvern in interiorul guvernului sau si el nu are control asupra lui.

| TheRocker a răspuns:

Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive. Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt.