| llaura25 a întrebat:

Ce parere aveti de desene pe pereti pentru copii? In ce sens poate schimba viata si pasiunile lui?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Asa a crescut nepotelul meu cu desene pe pereti. Am inceput eu cu niste desene ce reprezentau sarbatoarea de Pasti, apoi ii desenam personajele preferate din desenele animate, apoi usor, usor a inceput sa deseneze si el, iar acum la 7 ani si jumatate are o pasiune pentru desen, are mape intregi cu desenele sale si toate datate, nu pot sa-ti spun cate toturi de hartie a stricat, o linie daca nu iesea cum voia el, arunca foaia si alta la rand. Era foarte interesant ca atunci, cand venea cineva in casa, voia sa deseneze pe pereti orice ii trecea prin minte, a vut desenata si o motocicleta Yamaha in marime naturala. La 7 ani cu acordul sau s-a rezugravit casa, parintii i-au imortalizat desenele prin fotografii si le-au depozitat in PC. Desenul i-a stimulat si pasiunea pentru lucrul cu plastilina, a invatat literele alfabetului tot asa, vom vedea ce va fi pe viitor. Totul era minunat, iar eu eram tare mandra cand vizitaorii imi laudau ideea.

7 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Cred ca e o idee foarte buna. Ii stimuleaza imaginatia... Mai ales cand trebuie sa se culce. sa aiba ceva la care sa se uite... Foarte interesant.
Shin.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Exact asta planuiesc eu sa fac... am multe sabloane de desene animate... mi-am cumparat vopsele speciale pentru asa ceva, creion chimic... acum ramane de facut... sunt curioasa ce va iesi... m-am inspirat de aici http://www.pupufcu.blogspot.com/... si mi-a dat si cateva sfaturi utile...

| adyth a răspuns:

In plus, prin faptul ca isi gaseste in preajma eroii sau personajele sale preferate ii inspira si sentimentul de incredere dar si siguranta big grin (multi copii se tem de intuneric tongue )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand se va simti bine in camera lui, un ambient placut poate face minuni pentru sufletul si psihicul unui om. Asa cum ne place si noua sa ne relaxam in camera noastra pe care am facut-o cum a vrut inimioara noastra.
Si poate fi chiar distractiv daca l-ai lasa sa deseneze chiar el ceva, petreceti timp impreuna si se va mandri cu desenul lui. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop. oricum nasol

| llaura25 explică:

Multumesc pentru raspunsurile voastre.

| avramionut a răspuns:

Ii stimuleaza imaginatia intr-un mod cu totul gresit, ii induce imagini statice intr-un mediu inchis. il face sa se simta confortabil, isi doreste foarte mult sa stea in camera respectiva, oprindu-i nevoia genetica de a explora. Cu siguranta camera copilului meu nu o sa fie pictata pe pereti.