| Mike_7523 a întrebat:

Ce parere aveti despre numele Mihai?

Răspuns Câştigător
| Liviu3478 a răspuns:

Buna. Numele Mihai mi se pare ok. E un nume pe care il au foarte multe persoane. Este folosit in Romania si corespunde englezescului Michael.
Sursa este o expresie ebraica insemnand "Who resembles God? (Cine se aseamana cu Dumnezeu)."
In scriptura ebraica si crestina, arhanghelul Mihail este identificat ca fiind capitan de arme, mediatorul umanitatii cu divinitatea si cel care scrie in permanenata intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume.
Asa ca e un nume foarte interesant si plin de istorie.

10 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

E un nume dragut

| LostInDreams a răspuns:

E un nume foarte frumos:X. Te cheama mihai pe tine?batting eyelashes. E frumos numele!winking

| Jane a răspuns:

E un nume foarte frumos. Imi place.

| Aysa19 a răspuns:

Pai e un nume romanesc happy, si sfant...

Alceva nu cred ca pot spune:p.

Răspuns utilizator avertizat
| aLaLa a răspuns:

E un nume frumos, de sfant. Daca cineva se numeste Mihai poti sa il strigi, Michel(Misel), Misu, Mihaita.

| shtephie a răspuns:

Este un nume foarte frumos, suna foarte bine happy si este si de sfant.
Suna bine si in engleza"Michael" si in franceza"Michel" happy
Fii mandru ca te numesti asa happy

| addicting a răspuns:

Vine de la numele Michael, cel american e ff cool imi plc si imi plc si porecla Mike probabil si pentru ca mi-a plc din totdeauna MJ nu stiu.
e un nume dragut

| zonik93 a răspuns:

Ca are o semnificatie aparte! tongue
Fiecare nume e special in felul lui happy

| teo_1438 a răspuns:

Este destul de frumos