| anutza16 a întrebat:

Ce pot manca pentru imi creste hemoglobina si trambocitele? astept un raspuns rapid va rog :*:*:*:

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficat, multa carne da nu rosie ca cea de porc, alba adica peste si pui.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul de hemoglobina se creste prin sport, antrenament de alergare usoara. Este de prereferabil ca antrenamentul sa se desfasoare la munte, unde nivelul de oxigen este mai scazut, astfel incat organismul va fi fortat sa produca hemoglobina pentru a favoriza transportul oxigenului la muschi. Aceasta metoda este folosita in special de atleti. Deoacere hemoglobiana are in componenta ei chimica o molecula de fier, la care se lipeste oxigenul/Co2, comsumul alimentelor bogate in fier poate ajuta la cresterea ei insa numai in conditiile in care organismul considera ca este nevoie (SPORT). Salata este un aliment bogat in fier insa mai sunt si altele (google it).

| anutza16 explică:

Am scazute valorile hemoglobine (6, 8), iar la trombocite sub 100. 000 si as dori sa stiu ce pot manca pentru ca valorile sa mai creasca. eu sunt internata in spital si mi se va aduce sange pentru hemoglobina dar as vrea sa o mentin dupa ridicata si sa stiu ce as putea consuma