| Florazul15 a întrebat:

Ce poți să faci ca hainele intrate la apă să revină la forma lor inițială?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu... nimic, fiindca anumite fire de tesatura se stang si nu mai revin la forma initiala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate pentru situatia ta, nimic. Data viitoare acorda atentie etichetelor astfel incat sa speli hainele fara sa le deteriorezi.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

La 30 de grade le am spălat dar tot au intrat la apă, oare contează și numărul de rotații pe care le setez la masina de spălat?

| dullcat a răspuns (pentru Florazul15):

Da, conteaza si programul masinii de spalat, plus calitatea materialului. Unul bun nu se decoloreaza si nu intra la apa/se largeste.

| Sistemulxxl a răspuns:

Depinde. Daca sunt din lana le poti baga in balsam altfel nu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

De unde pana mea ai scos inepția asta?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru darrio2007):

Tu nu iti speli hainele? Asa se procedeaza cu puloverele din lana de exemplu. Despre ce ineptie vorbesti?

| darrio2007 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Măi băiatule, odata ce materialul s-a strans din cauza temperaturii ridicate, nu isi mai revine. Mai ales cu balsam, care are alt rol, altul decat ce ai scris tu aici.
Uite mai jos si ce inseamna inepție, că se pare că ai cam lipsit de la lectiile de gramatică.
INEPȚÍE, inepții, s. f. Faptă sau vorbă prostească, stupidă; prostie, stupiditate, absurditate. – Din fr. ineptie

| Sistemulxxl a răspuns (pentru darrio2007):

Interesant. Stii cate plovere,, stranse'' la spalat le-am readus la marimea initiala cu ajutorul balsamului?
Acum ca fapt divers: ai incercat asa ceva? De unde stii ca nu se poate?

| darrio2007 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Nu am auzit de asa ceva.