| phoebsie a întrebat:

E adevarat ca unele pietre semi-pretioase au proprietati curative? Adica daca le porti te ajuta sa te vindeci de diferite afectiunui?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, este adevarat. De exemplu, cuartul este curatator gentil si protector. Jadul ofera protectie si echilibru emotional. Hematitul este o piatra masculina, a victoriei si energiei. Uneori alegem bijuterii din anumite pietre fara sa fim constienti sau fara ca macar sa credem ca ne pot armoniza energetic. Dar, cumva, facem alegerea asta. La fel se intampla cu anumite culor. Pietrele alea decorative, colorate diferite. E bine sa ai un bol cu mai multe pietre. Si cand ai o anumita stare, ia piatra care "iti face cu ochiul" din prima. Mai mult ca sigur alegi piatra care sa iti armonizeze centrii energetici. Si, cum toate bolile fizice vin din dezechilibre psihice/energetice, se amelioreaza si afectiunile fizice la care banuiesc ca te refereai.

mlm
| mlm a răspuns:

Inainte de a descoperi calitatile curative ale acestor pietre, trebuiesc purificate, aceste pietre cumuleaza si rafineaza energiile naturii, emanand vibratii energetice.

| Ben. a răspuns:

Eu stiam ca alea pretioase. q cat ai mai multe d-alea q atat te bucuri de o pozitie mai sanatoasa

| bunica a răspuns:

Eu una nu am incredere in aceste pietre.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Partial adevarat. E posibil sa functioneze pe principiul autosugestiei (placebo) daca tu chiar crezi ca acele pietre te pot ajuta cu ceva.
Dar asta numai pentru afectiuni de genul anxietate, timiditate excesiva au altele ce tin mai ales de partea emotionala sau ce pot fi tratate cu orice placebo obisnuit (pastile cu zahar).
Daca ai vreo afectiune grava (cancer, sida, leucemie, etc) beneficiile sunt zero, chiar daunatoare pentru ca iti creaza false asteptari si poti renunta sau amana un tratament eficace.