| Rediu_Denis_2000 a întrebat:

Ce sa aleg dintre iphone 5s si p9lite?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P9 Lite, deoarece este o firma chinezeasca care ofera produse bune si calitate de asemeanea, iar iPhone este doar un brand ce a fost spalat pe creier oamenilor. iPhone nu revolutioneaza cu nimic tehnologia, sunt niste prostii, mai ales 5s!
Ia-ti cu incredere P9 Lite ca nu o sa regreti!

| Arthiom a răspuns:

P9 lite, si in general orice alta firma in loc de iphone. Aproape tot ce iese de pe usa Apple este de proasta calitate si la un pret supraevaluat. Nu te uita dupa moda fite si ifose, este mai bun p9lite decat iphone.

| OnePiece a răspuns:

Daca nu te intereseaza detaliile, cumpara P9 lite si nu citi in continuare.

Dupa mine iPhone 5S ar trebui comparat cu P8 lite, nu cu P9 lite, dar faza e ca in Romania se vinde la preturi ridicole, 1300 de lei? Adica atata costa si LG G4 si mai stiu eu ce. Pe OLX le gasesti mai ieftine, dar nu cred in second-hand pentru ca risti sa iti iei teapa.

Faza e ca in America iPhone 5S-ul se vinde la pret de P8 lite, vreo 150 de dolari. Nu inteleg de ce nu se intampla lucrul asta si in Romania. Aici se vinde cu 13 milioane, P8 lite cu 7, P9 lite cu 10...

Dar chiar si la pret de 150 de dolari, 5s-ul e dupa mine mai slab ca P8 lite. Sa vedem:

- camere de 13/5MP vs 8/1.2MP (nu neaparat in spate, dar mai ales camera frontala). P9 lite merge la 8MP in fata
- 16GB+microSD vs 16GB (fara card). Asta inseamna ca daca vrei filme full HD si poze la calitate mare, P8 lite este mult mai adecvat. Colac peste pupaza, aplicatiile sunt mai voluminoase pe iOS decat pe Android si nu ai nicio posibilitate de a salva filmele sau pozele offline decat cu un adaptor Lighting-to-USB care costa 100 si ceva de lei. Exista si variante de 5S cu 32GB, dar sunt foarte rare si pretul este nejustificat. (1700 de lei?!)
- HD vs 1134x640 (retina). 5S are mai multi PPI. Sa nu-ti poti vedea filmele trase la calitate maxima e ceva raspandit, dar 5S-ul nu poate vedea nici macar HD. Pe P9 lite ecranul este full HD.
- in Antutu si Geekbench sunt cam la fel, cu avantaj pentru 5S in Antutu si P8 lite in Geekbench. Diferenta se explica prin rezolutia folosita. P9 lite e net superior aici.
- RAM: 2GB vs 1GB.
- iOS vs Android. Depinde de preferinte aici. iPhone 5S-ul este la zi cu actualizarile, P8 lite nu va primi Nougat, dar P9 lite da. Chiar si asa, pentru mine asta nu e argument sa iau iPhone, deoarece am auzit prea multe chestii despre cum Apple planuieste sa iti incetineasca device-urile cu actualizarile lor, si sa te faca sa cumperi un nou telefon de-al lor in 2-3 ani. Asta s-a intamplat cu iPhone 4S. Macar la P8 lite daca rulezi managerul de telefon odata pe saptamana si nu te uiti la pornache, Androidul va merge decent o perioada buna de timp, iar aplicatiile vor merge bine pe Marshmallow inca cel putin un an, daca nu 2 sau chiar 3.
- pretul: aici e cel mai important factor. Daca esti sigur ca vrei second hand, gasesti P8 lite la 400 de lei pe OLX si vreo 500 cu garantie si factura. iPhone 5S este in jur de 700-750 de lei si vreo 900-1000 cu garantie. P9 lite e vreo 850 de lei cu tot cu garantie.
Nou poti lua P8 lite cu 700 de lei. P9 lite e 1000 de lei. iPhone 5s... 1300 de lei. Ce naiba, Apple? La americani il vinzi cu 150 de dolari si aici cu vreo 300?

Mie nu imi place in general compania Apple pentru preturile ridicole pe care le practica pentru produsele lor, sistemul lor de operare imatur si inchis, lipsa de slot microSD, nu are port microUSB sau USB-C, politica lor de a iti incetini device-urile si multe altele.

Concluzia: P9 lite