| waXonwaXoff a întrebat:

Ce se intampla daca porti lentile si iti iei un pumn in ochi? iti poate afecta ochiul? retina? etc.
funda

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ochiul poate fi afectat fie cu lentilă, fie fără. Să nu uităm că este un organ pereche puternic vascularizat.
Sfat: evită violența fizică.
Pa, pa.

| waXonwaXoff explică (pentru Legiuitoarea):

Nu e vorba ca as fi eu foarte violent.Insa stiam ca ochelarii daca se sparg in timp ce ii ai pe ochii iti pot intra cioburi in ochii.Eram curios daca exista vreun risc in cazul lentilelor.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Bună.
Lentilele sunt rezistente la șoc, de regulă ele sar.
Pa, pa.

| Doar1îngeR a răspuns:

Daca te referi la lentile de contact...nu are cum sa iti afecteze ochiul in niciun fel.

| kilgharrah a răspuns:

Pai depinde...ca e aproape aceeasi chestie si cu lentila si cu lentila...dar poate sa iti afecteze doar daca a intrat in ochi la propriu