| 2008anonim2008 a întrebat:

Ce se intampla daca ramane usa frigiderului deschisa pentru o perioada mai lunga de timp?
Se strica doar mâncarea sau si frigiderul?

Răspuns Câştigător
| IonutR1 a răspuns:

Depinde pentru cat timp a fost lasat. Daca a trecut destul de mult timp e posibil ca mancarea sa se fi stricat si frigiderul la fel. Frigiderul se strica deoarece senzorul de temperatura observa ca a crescut temperatura si incepe sa porneasca frigiderul la maxim si pana cand cand usa nu e inchisa si temperatura nu se regleaza, frigiderul e in full-load. Deci, daca ai patit asta, ai ramas si fara mancarea pe care o aveai in frigider, si fara frigider...

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de cât timp a rămas deschisă și de cât de larg deschisă este. Dacă nu este exagerat, nu se întmplă nimic.
După ce frigiderul se oprește, căci s-a stricat, mâncarea rezistă mai mult, căci durează un timp destul de lung până ajunge la temperatura camerei.