| Simy_3244 a întrebat:

Ce se ocupa cu Pixel Shader si Vertex Shader, placa video sau monitorul?

Răspuns Câştigător
| asko a răspuns:

Pixel shader - placa video
Vertex Shader - placa video
Versiune Pixel Shader:
4. 1 de exemplu la http://www.emag.ro/......12B256HDMI

4 răspunsuri:
| brumic a răspuns:

O functie programabila in placile video, care ofera flexibilitate programatorilor de aplicatii, in randarea unei imagini. Vertex shader este utilizat pentru a transforma atributele verticelor (punctele unui triunghi) cum sunt: culoarea, textura, pozitia si directia de la spatiul de culoare original la spatiul display-ului. Permite boiectelor originale sa fie distorsionate sau reconturate, in orice maniera.
Se utilizeaza la crearea jocurilor si aplicatiilor 3D.

| cheloo74 a răspuns:

Placa video.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare:placile cu pixel shader au si vertex shader? si aceeasi versiune? ca la o placa scria ca are pixel shared4, 1 dar vertex... nu am vazut