| Master1ro a întrebat:

Ce tip de sigurante este recomandat de pus la lumini si la prize?
Ma refer la cati amperi?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

10 A pe prize şi 16 A pe prize ramificate, dacă ai un singur circuit pentru prize 25 A altfel dai foc la casă. La 60 A ai nevoie de conductor de 5 mm.

| Master1ro explică (pentru Arthur):

Arthur, eu stiam ca in caz de intensitate mare, sau scurt ciurcuit sare siguranta, pana la urma asta e rolul ei nu?

| Arthur a răspuns (pentru Master1ro):

Exact prietene, asta spuneam şi eu : dacă pui siguranţe care duc 60 A firele tale de 2, 5 ( sper că ai măcar atât ) se vor încălzii fără ca siguranţa să aclanşeze în cazul unui consum masiv.
De regulă se calculează consumul maxim plus o marjă de siguranţă, apoi se calculează amperajul maxim necesar pe linia respectivă respectiv siguranţele necesare.
Să nu înţelegi că siguranţele decuplează doar la scurt-circuit, decuplează şi la un consum ce le depăşeşte calibrarea.

| alexmircescu13 a răspuns:

La circuitul de iluminat e suficient de 10, la prize preferabil de 16, si atentie sa existe impamantare!

| onasis1961 a răspuns:

Depinde ce consumatori vrei sa folosesti( ce putere au). Daca ai consum, intr-un anumit moment, sa zicem de 3000-3500w,ai nevoie de sigurante de 32A sau cea mai buna e de 64A.Dar sa ai si instalatia noua sau cu grosimea firului de minim 2, 5mm