| BLABLAGAGA a întrebat:

Cine imi da si mie informatii despre francezi?

Răspuns Câştigător
| atoatestiitoarea a răspuns:

Buna, eu locuiesc in Franta!
Iata ce am constatat:
Sunt extrem de politicosi chiar plictisitori! In jumatatea de nord sunt reci si individualisti, adica stai la bloc de 6 ani si nu-ti cunosti vecinii!
In Bretania sun multi de origine din Oltenia ca mâncarea preferata e ...PRAZUL. De asemena si laptele maltratat, pardon.batut.
De asemenea toate romanele sunt scrise obligatoriu la perfectul simplu e ca o lege!
Daca te imprietenesti cu vreunu si te invita la masa, trebuie sa te duci cu un buchet de flori pentru doamna si o sticla de sampanie sau Pastis pentru domnul si asta e lege (adica flori si bautura)masa pentru invitati este ca la restaurant chiar si pentru prieteni apropiati cu tot felul de tacâmuri pe care nu stii sa le folosesti
Ei manânca de-andoaselea!
Da, mai intâi dau cu aperitiv si biscuiti sarati sau cartofi prajiti uscati dupa care urmeaza salata
Supa nu se serveste decât in sud. Br^nza e pe un tacâm special si sunt cel putin zece soiuri si sarata si urda si ...imputita (pentru cei care ar fi socati citeste care are un miros depreciat) Copiii nu mai invata nimic la scoala sunt trecuti ca n-au incotro!
Vecina mea care va da bacalaureatul anul acesta este putin mai cultivata: a auzit chiar si de România care este o tara de prin Asia si care are capitala Budapesta. Ceea ce invata cu adevarat si care este un punct bun este faptul ca-i pregatesc pentru viata: lectii despre viata sexuala, cum se face o cerere de lucru, un curriculum vitae, cum se prezinta la un interviu, ce meserie s-ar adapta cel mai bine caracterului fiecaruia.
Nu au injuraturi decât niste combinatii de cuvinte grosolane care nu rivalizeaza nici pe departe nici cu cea mai mica injuratura din limba româna. Doar ca zic de câte ori se poticnes "Merde" care s-ar traduce prin Cacat si care are simnificatia Ptiu drace, sau ceva echivalent.Sunt foarte darnici. Dupa lovitura de stat din românia si asasinarea presedintelui comunist, sau trimis camioane intregi in România cu bani dati de francezi. M-as mira ca un român sa fie asa de darnic. Eu am construit doua case de copii una in comuna Apa de pe lânga Satu Mare si una in Tinca, numai cu bani recoltati de asociatie de la francezi !
Sute de francezi sa-u deplasat pentru infratire cu sate românesti si relatia continua!
Francezii NU sunt punctuali!
La ei faimosul sfert academic se lungeste si la 40 de minute!
Deci ndaca vrei sa inviti pe cineva la tine , spune-i sa vina pe la 18 30 daca vrei sa pui pe masa la 19 00
La autostop nu se plateste!
cei cu cultura generala deosebita sunt cei bogati care urmeaza cursuri la licee renumite si cu plata.
Un lucru bun :religia se preda doar in scolile private si e interzisa in scolile publice. De altfel s-a lasat cu scandal ca araboaicele venea imbrobodite si nu se vedeau decât ochii si au fost interzise la cursuri ca era un "semn religios" Bineintels ca si crucile sunt semene religioase!
Exista licee profesionale unde nu-ti mai impuie capul cu ce-a facut Napoleon sau ca Pierre de Ronsard s-a nascut in 1524 si nici ca Cristofor Columb ar fi descoperit America in 1499 ( de vikingi nici vorba) anul in care Anne de Bretagne se casatorea cu regele Frantei, adica plictiseala care nu serveste la nimic!
In scoli se mai invata si latina, dar e la alegere.
Francezii sunt foarte foarte foarte foarte foarte slabi la limbi straine. Un francez care a facut 8 ani de engleza nu e capabil sa intrebe : "Ca sa merg la Londra trebuie sa iau autobuzul sau trenul ce este mai ieftin?"
toate limbile straine sunt pronuntate "à la française" adica cu accent pe ultima silaba : patér nostér (accentul pe e) Io volio cantare da pronuntat de un francez : eu volio (cu accent pe ultimul o) cantaré cu accent pe ultimul e), adica o aiureala. Astefl am asista la o conversatie dintre un inginer german care trebuia sa instaleze o masinarie si avea un coleg francez cu care credea ca se va intelege in engleza si p^na la urma s-au inteles, dar prin ...scris.
Francezii sunt de tip Toma necredinciosul. Adica de exemplu este o strada in lucru si se pun panacarta Drum in lucru deviatie a doua la st^naga, ei bine , nu, ei intra pe acolo sa se convinga ca nu se poate trece!
De altfel i cam atrage tot ce e interzis:
interzis scaldatul, interzis fotografiatul (se pozeaza in fata pancartei) ...
Sunt foarte revoluntionari. fac greve una doua! As s-a obtinut dreptul de a lucra doar 35 de ore pe saptam^na, O luna de concediu de odihna platit, o spatamâna intre craciun si Noul An platita , medicamentele spitalul consultatiile gratuite, etc
Tinerii fumeaza de la 12 ani, la liceu nu este interzis.
In informatica sunt foarte slabi!
Sunt zeci de mii de institutii, meseriasi sau agricultori care n-au site.
majoritatea sunt inca la xp
Salariile sunt foarte mari!
Un cersetor "muritor de foame si fara domiciliul fix" are ajutor social cam 600 de euroi pe luna, dar ii bea in zece zile maxi.
Un doctor câstiga cam cât 20 de muncitori.Un muncitor poate sa-si cumpere o masina pe an (si sa mai si manânce)
Prostitutia este tolerata. O fata poate câstiga p^na la 5000 euroi pe zi.
La Nantes se bat româncele cu ucrainienele pe bucata de trotuar de plimbat.
Un român de rând, invata limba franceza in trei luni, iar unul mai dezghetat in trei saptamâni.
Sunt circa 20 000 de cuvinte identice.
Cu franceza si româna intelegi 90 la suta italiana.
cele mai citite carti sunt benzile desenate de tip Asterix.
Un cinema are vreo 14 sali si francezilor le plac sa mearga, mai ales de când a aparut 3D ul.
Au multe cântece de betie.
Imnul de stat este o oroare care indeamna sa spinteci la dusmani pâna curge sângele siroaie prin santuri.
In transportul in comun tinerii nu au invatat politetea si nu au pic de logica in sensul ca nu-si dau seama ca un bosorog sau o baba nu se pot tine bine de bara si nu le oefra locul.
singura politete ar fi ca-i lasa sa urce ei mai intâi sau sa coboare.
Francezii acre se cunosc intre ei se tutuie ori care ar fi vârsta, datina ramasa de la romani (de la Roma nu de la Bucuresti)
In afara scolii e moda sa-nveti un instrument: acordeon, pian , vioara si astfel se descopera noi talente.
O pasiune raspândita este astronomia.
Exista foarte multe asociatii si cluburi.
Fiecare localitate are echivalentul unei Case de cultura care are o multitudine de sectii de la pictura la canto.
Nu stiu daca am spus esentialul sau daca am raspus asteptarilor tale, daca mai vrei si alte amanunte : spaima_zmeilor@yahoo.com

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google it!