| AndyNuStiuHelpMe a întrebat:

Cine imi poate spune mai multe informatii despre un Fermier adica riscurile, avantajele si dejavantajele, ce face el, cu ce se ocupa... tot ce stiti!

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Riscurile:
-posibil sa piarda investitia, eventual sa ramana cu credite pe care le plateste cu greu, rezulta profit pe minus
-faptul ca depinde foarte mult de conditiile meteo. Productia e influentata de mai mult factori. De calitatea pamantului, de cantitatea de precipitatii, de tipul ingrasamantului, ierbicidului, pesticidului, etc. pe care le foloseste.

Avantaje:
-isi poate scoate profit frumusel intr-un sezon bun, mai ales daca are utilaje bune
-e un domeniu cautat continuu, viata depinde de agricultura. Din produsele agricole se fac alimente de baza, de care nu ne putem lipsi.

Dezavantaje:

-legislatia prost facuta, fonduri administrate prost
-intretinerea si costul de achizitie al utilajelor sunt destul de scumpe. Banii ii dai si daca produci, si daca nu.

In definitiv, ai nevoie de multa munca, ambitie dar si noroc. Trebuie sa iti gestionezi foarte bine castigurile, sa le investesti cu cap.
Sunt ani in care poti sa iesi pe minus dar si ani in care iesi cu mult pe plus. Stiu asta deoarece unchiul meu se ocupa cu agricultura de 20-25 de ani. Acum a facut din agricultura o afacere profitabila.