| valentin07 a întrebat:

Cine imi zice si mie trasaturile romantismului.

Răspuns Câştigător
| nedumeritu a răspuns:

-afirmarea individualitãtii, a originalitãtii si a spontanitãtii.

-primatul sentimentului si a fanteziei creatoare.

-expansiunea eului liric.

-evadarea din realitate in fantezie.

-respingerea regulilor impuse de clasicism.

-fascinatia misterului si a exceptionalismului.

-interesul pentru mituri, simboluri, culoarea localã(folclor,trecut istoric,naturã), spatii exotice, amestecul genurilor, speciilor si al stilurilor.

-preferinta pentru situatii si personaje exceptionale.

-antiteza.

-cultivarea cu predilectie a unor specii lirice: meditatia, elagia, romanta.

-specii dramatice: drama.

-specii epice:legenda, balada, poemul, nuvela(istoricã, fantasticã), romanul (istoric, de aventurã).

P.S: data viitoare cand vrei sa mai afli chesti de genu' poti sa dai un ''search'' pe googlewinking