| blackPug97 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu livrarea unui colet?
Ar trebui sa trimit un pachet de 10 lei cu posta romana si sa primesc banii pe el.Da nu stiu cum vine cu plata transportului si mai exact cat trec pe foaie ca trebuie sa imi dea avand in vedere ca el plateste transportul.
Am incercat sa fac eu un calcul pe site la posta romana, da nu prea inteleg mare lucru de acolo.
Pachetul are mai putin de 200 de grame cat scrie la ei pe site ca ii minima pentru calcul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci cu pachetul la posta si iti va da sa completezi o hartie. La valoare pachetului scrii cat costa marfa. Taxa postala e in functie de grutate, adica 3 lei standard plus 2, 80 roni per kilogram. Deci cam 5 lei vei da taxa postala. Valoarea va fi in functie de cat costa ce ai pus tu acolo. Si vei spune postasului ca coletul este cu taxa ramburs. Va aplica o stampila si alaturi va scrie RBS adica ramburs. Postasul din localitatea de destinatie va vedea acel RBS plus o hartie din care reiese ca trebuie sa preia mai intai valoarea coletului si apoi sa ii dea destinatarului coletul. DUPA ce destinatarul va achita valoarea, abia atunci pleaca banii tai de la destinatie si ii vei primi la posta unde ai pus tu coletul, in termen de 3 zile lucratoare. Maxim 4.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe aviz vei scrie plata ramburs, suma pe care o treci va cuprinde plata produsului si transportul.
Cat costa transportul iti vor spune cei de la posta, in functie de greutate si distanta.

| PeFuga a răspuns:

Ca sa trimiti coletul ramburs, pe tine te costa aproximativ 15 lei, prin urmare tu trebuie sa pui la ramburs suma de 25 lei, ca sa iti fie acoperit transportul. Discuta despre acest aspect cu cumparatorul inainte, ca sa nu ai surprize. Daca acel cumparator se razgandeste si nu ridica coletul, cand se intoarce la tine mai ai de platit inca vreo 10 lei pentru a-l ridica si iesi in pierdere. Incearca sa discuti cu persoana careia ii trimiti coletul sa vezi daca accepta sa iti plateasca in avans in cont suma de 10 lei (produsul trimis de tine)+5 lei cat costa transportul normal (nu ramburs). Apoi tu ii trimiti coletul pur si simplu la adresa indicata.