| ortanta a întrebat:

Cine poate beneficia de 'bani de liceu'?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevii care se incadreaza in prevederile HG nr. 1488/2004, art. 1 si 2, le citez:
"ART.1.Se aproba criteriile si cuantumul sprijinului in cadrul Programului national de protectie sociala "Bani de liceu" pentru elevii care urmeaza, la cursuri de zi, liceul sau invatamantul profesional - scoala de arte si meserii si anul de completare, program care consta in acordarea unui sprijin financiar lunar din sume alocate de la bugetul de stat.
ART. 2.(1) Beneficiari ai Programului national de protectie sociala "Bani de liceu" sunt elevii care se afla in intretinerea familiilor al caror venit brut lunar pe membru de familie realizat in ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii este de maximum 150 lei, precum si elevii care beneficiaza de o masura de protectie ori aflati sub tutela sau curatela, in cazul respectarii conditiei de venit."
Numai bine!