| sarpe_6762 a întrebat:

Cine stie romanii au drept de munca in germania si luxemburg cine stie rog gentilmente sa raspunda

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde în ce sector activezi. Dacă nu ţi se acordă acest drept există o portiţă prin cativarea unei firme proprii. În Germania durează foarte puţin şi costul minim, trebuie să ai cazierul la tine. Taxele la fisc sunt până în 100 euro iar traducerile (foii de la fisc şi ale cazierului ) în funcţie de locul unde le faci, între 100 şi 150 euro. Deci toată treaba costă între 200 şi 300 euro. Dacă nu te descurci bine cu germana trebuie să te ajute cineva. Într-o zi ai rezolvat totul.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehh nu-i.asa.eu is cu ai mei aici, primesti drept de lucru da dupa un de stat in germania si lucrat, apoi il poti primi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sti limba ai, studii, carnet ai sanse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de un an in germania...si eu vreau sa lucrez, dar nu avem drept pe piata muncii...in martie 2011 se poate da drept de munca liber pentru romani, dar mai au si posibilitatea sa mai prelungeasca inca odata restrictia dreptului de lucru pana in 2013.
daca stiti ceva folositor in privinta locurilor de munca sau a noilor legi va rog sa scrieti... e pentru multi dintre noi folositor
multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare de ce in alte tari e mai usor sa adopi dreptul de munca decat in Germania? am 3 ani de Germania de cand sunt aici si lucrez fara nici un act...chiar nu inteleg ce se intampla.

| mariomario a răspuns:

Da in germania au drept de lucru, eu am lucrat in germania iar acum lucrez in italia, deci iti spun sigur ca au