| Adyy5 a întrebat:

Cu ajutorul corsetului poți slabi?

9 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Nu. Doar te strange.

| RAY a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Daca o strange cum va slabi?

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru RAY):

Nu ai inteles raspunsul. "Nu. Doar te strange aiurea si iti creaza un disconfort, fara a avea vreun efect asupra greutatii" - varianta mai lunga.

| Adyy5 explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Dar imi poate modifica forma siluetei?

| RAY a răspuns:

Nu

| 01Joulie01 a răspuns:

Abdomene daca vrei stomacel frumos, plank (e o pozitie in care stai)

corsetul daca e strans si purtat un timp lung iti inghesuie organele si poate duce la complicatii de sanatate (chiar daca nu iti dai seama imediat). Un corset trebuie sa fie strans/fixat pe tine dar nu strans sa te lase fara aer si cel mai bine e intai sa-ti faci silueta si apoi sa porti corset dupa silueta ta, NU invers.

Fa serii a cate 30 de abdomene (cred ca nu e mult 30), minim 3-4 serii pe zi si tot cresti numarul, daca te tii de ele abdomenul se va forma natural. Dar atentie daca cumva ai probleme de greutate tot corpul atunci trebuie sa faci exercitii seturi intregi (abdomene, genoflexiuni, flotari, plank, jogging). E vorba de sanatatea si look-ul tau la mijloc, depinde doar de tine cat de mult tii la ele.

| Adyy5 explică (pentru 01Joulie01):

Pot slabi si/sau tonifia abdomenul doar facand abdomene? Zilnic urc si cobor 10-15 etaje, merg in plimbări de 1-2 ore si am greutatea normală.
Oare asta va fi de ajuns?

| 01Joulie01 a răspuns:

Cel mai bine e intai sa faci o incalzire, adica sa pui sistemul pe alerta (un pic de alergare sau pilates), sa ajungi la faza in care corpul se incalzeste (fizic) si apoi faci abdomene, daca le faci cu corpul neincalzit risti sa faci febra musculara (daca faci prea multe). Atunci cand reusesti sa faci 200 de abdomene la o serie abia atunci incepi sa faci abomenele pe jumatate, adica te ridici pana la jumatate si abia atunci se tonifiaza muschiul. Si da abdomenele nu te vor "strica" cu nimic doar ca e recomandat sa faci si ceva pe langa, ca sa iti construiesti tot corpul frumos.

Sunt oameni care nu pot sa faca 10 flotari si 10 abdomene (corecte) si asta nu e ok, asta inseamna ca muschiul lor nu are deloc forta, degeaba ai volum daca nu poti ridica 40 kg. Abdomenele te ajuta sa iti intaresti muschii spatelui si ai abdomenului, flotarile iti ajuta pieptul si bratele, genoflexiunile iti ajuta picioarele deci toate facute ca seturi iti construieste tot corpul cat de cat chiar daca par banale.

| Zaruba a răspuns:

Vei slabi superficial, doar ca aspect, te va afecta la sanatate si vei ramane grasa, doar daca nu vei slabi din cauza efortului de a respira in timp ce te stange.