| GeorgeLeonte a întrebat:

Cu ce program se inregistreaza in studiourile radio? Adica cum se numeste programul cu care isi fac aia vocea asa placuta si asa... faina fara sunete aiurea in fundal?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Sunt multe programe in studiouri, asa ca nu ti le pot spune pe toate pentru ca nu le stiu.
Unul bun care este folosit atat de experti cat si de amatori, este Adobe Audition 3, cu el poti scoate sunetul de pe fundal foarte usor, si de asemenea poti face si alte schimbari la sunet.
Daca esti la inceput cu programul acesta, si presupun ca esti, intra pe www.creativemonkeyz.com si du-te la sectiunea tutoriale.
Acolo o sa gasesti si "Audio" unde un tip iti prezinta programul, si ai destule videori cat sa pricepi ceva in partea de audio.
Tipul explica foarte bine, si nu se axeaza numai pe Adobe Audition 3, ci si pe alte programe de sunet;)

| GeorgeLeonte explică (pentru MenInShadow):

Astfel de tutoriale sunt si pe www.fce.ucoz.com la video

3 răspunsuri:
| TedR22 a răspuns:

Toate studiourile mari de radio (Kiss FM, Pro FM, Radio ZU etc) sunt izolate fonic si dispun de microfoane performante, dar daca vrei sa elimini sunetul de fundal poti sa folosesti un programel simplu si gratuit: Cauta pe Google 'Audacity'.

| TheAdviser a răspuns:

Nu programul inregistreaza. au microfoane performante si camerele in care inregistreaza sunt izolate fonic (asta la radiourile mari)