| gingergirl1 a întrebat:

Cum ajung din Berceni pana la parc Bazilescu (cu metroul )? Adica, nu stiu ce metrou sa iau pana la Basarab

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

DEpinde unde stai.
Să zicem că stai la Piața Sudului, iei metroul de acolo Magistrala M2 și cobori ori la Piața Unirii ori la Piața Victoriei.
La Piața Unirii 2 schimbi adică mergi pe jos până la Piața unirii 1 și iei alt metrou Magistrala 1 până la gara Basarab de acolo schimbi iar Metroul pentru Magistrala 4 și cobori la Parc bazilescu.
Sau iei metroul de la Piața Sudului și cobori la Piața Victoriei 2, schimbi acolo te dai jos te duci la Piața Victoriei 1 iei alt metrou cobori la Gara de Nord sau Basarab și schimbi iar metroul pentru Magistrala 4 și cobori ori la a 4-a sau a 5-a stație depinde unde vrei să cobori la Gara de Nord sau Basarab.
Schimbi 2 metrouri până la Barc Bazilescu.
Dar poți lua un taxi ajungi direct dar cred că vei da în jur de 20 RON.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ruta optima e prin schimbare la Victoriei.
Iar pentru magistrala 4 se face schimb la Basarab, nu la Gara de Nord, fiindca la Basarab e statie corespondenta direct cu magistrala pentru Bazilescu. La Gara de Nord 2 e statie cu taxare separata. Scopul e sa fie folosita de cei care trebuie sa metroul direct din aceasta statie.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul vrea să ajungă din Berceni cu metroul la Bazilescu, și trebuie să coboare ori la unirii să schimbe ori la Piața Victoriei cu M1 și apoi M4 la Basarab Sau Gara de Nord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

TU esti cel care n-a inteles, nu eu.
Nu se coboara la Gara de Nord.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci la Basarab happy nu e bai, vorba aia,, nimerește orbul Brăila". Taxare separată dar tot se ajunge la Bazilescu și de la Gara de Nord 2! Dar ideal e la Basarab mai direct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pai nu ca e ideal, e doar firesc, fiindca pur si simplu e absurd sa cobori la Gara de Nord. Vocea din metrou anunta corespondenta cu magistrala 4 doar la Basarab, fiindca este intr-adevar corespondenta reala. Gara de Nord 2 e o statie separata de Gara de Nord 1 (nu e ca la Victoriei, Unirii sau Dristor), de aceea se si tarifeaza separat, insa asa cum am spus, scopul acestei statii nu e pentru a schimba magistrala (e pentru cei care vor sa plece si sa ajunga direct la gara pe magistrala 4), deci nu mai sugera nimanui ca se poate schimba magistrala aici, caci e lucru pagubos. Evita pe viitor. Nu are rost sa consumi o cartela de 2 calatorii dintr-un foc, tinand cont ca s-au si scumpit foarte mult. 5 lei o cartela.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Da domne ai dreptate. așa e happywinking N-are rost să consumi 2 călătorii așa pe degeaba.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci de la Berceni la Victoriei. Acolo te dai jos si schimbi pentru Republica (si cobori cand ajungi la Basarab - 2 statii). Dupa care langa peron e si linia pentru directia Bazilescu.