| AndreyZvanca a întrebat:

Cum as putea scrie niste intrebari cu variante de raspuns la care sa scriu variantele si sa imi arate care e corecta sau gresita ?
Se poate in PowerPoint ?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut, Prezentarea trebuie să aibă o primă pagină de introducere, în care trebuie să inserezi câteva cuvinte despre modul în care se răspunde la fiecare întrebare, câte întrebări are chestionarul, cine este autorul, etc.

Apoi, pentru fiecare întrebare trebuie să creezi 3 slide-uri:

Slide-ul 1 din 3). Un slide cu întrebarea propriu-zisă, în dreptul fiecărei variante de răspuns trebuie să pui un obiect grafic pe care utilizatorul să clicheze. Adică, pe fiecare obiect grafic (butonul care poate fi folosit pentru răspuns) trebuie să creezi un Hyperlink (apasă CTRL + K, apoi alege opţiunea "Place in this document" şi apoi slide-ul la care vrei să "ducă" acel buton, după clicare).

Prin clicare pe oricare dintre variantele greşite trebuie să fie setată trecerea la al doilea slide al întrebării (vezi mai jos).

Prin clicare pe varianta corectă (presupunem că doar una dintre variante este corectă) trebuie să fie setată trecerea la al treilea slide al întrebării (vezi mai jos);

Slide-ul 2 din 3). Al doilea slide al întrebării trebuie să conţină faptul că răspunsul ales de utilizator este greşit. Trebuie să inserezi un alt obiect grafic (pe care scrie "Înapoi"), care odată clicat îl întoarce pe utilizator la întrebare (la slide-ul 1 al întrebării). Acel "buton" pe care scrie "Înapoi" se setează tot aşa cu CTRL + K, Place in This document, slide-ul întrebării;

Slide-ul 3 din 3). Trebuie să conţină informarea clară că răspunsul este corect, cu o justificare a acestui fapt. Pe lângă asta, trebuie să inserezi un buton pe care să scrie "Click pentru întrebarea următoare", de data aceasta hyperlink-ul va duce către întrebarea a doua a chestionarului.

Se repetă paşii de mai sus, pentru fiecare întrebare. La final, trebuie inserat un slide de sfârşit, adică al treilea slide al ultimei întrebări trebuie "legat" de ultimul slide al prezentării.

De exemplu, dacă chestionarul are 10 întrebări, vei avea nevoie de 3 x 10 slide-uri şi de alte 2 slide-uri (primul slide al întregii prezentări şi ultimul slide al întregii prezentări), total general = 32 de slide-uri.

Este mai greu de explicat în cuvinte cum trebuie făcut, dar cred că am reuşit să explic cât de cât cum se face.

Nu uita ca la final formatul de fişier trebuie să fie PPS (Power Point Slide show), nu PPT, OK?

Succes!

| AndreyZvanca explică (pentru RomulusMilea):

Am înțeles. Daca mai e ceva o sa te contactez.Multumesc

| AndreyZvanca explică (pentru RomulusMilea):

Daca as avea mai multe variante de raspuns corecte?

| RomulusMilea a răspuns (pentru AndreyZvanca):

Salut, În cazul în care răspunsuri corecte sunt mai multe, atunci trebuie doar să setezi corect hyperlink-urile către acelaşi slide cu răspunsul/răspunsurile corecte. În plus, în slide-ul cu răspunsurile corecte, trebuie să precizezi clar care sunt toate răspunsurile corecte.

Dacă aş avea o adresă de e-mail de-a ta, ţi-aş putea trimite o prezentare de exemplu, este gata făcută, trebuie doar să o modifici, ţi-ar putea fi mai uşor.

| AndreyZvanca explică (pentru RomulusMilea):

Andrey_zvanca@yahoo.com Poti trimite aici. Multumesc

| RomulusMilea a răspuns (pentru AndreyZvanca):

Tocmai ţi-am trimis prin e-mail următorul mesaj, vezi mai jos:

Salut,

Aceasta este prezentarea promisă, te poţi folosi de ea, o poţi modifica pentru a crea un chestionar cu întrebări care au răspunsuri multiple.

Te rog să schimbi extensia fişierului din PPS în PPT, apoi poţi modifica fişierul după nevoile tale, iar la final nu uita să schimbi din nou extensia din PPS în PPT.

Mult succes!

Romulus.

| AndreyZvanca explică (pentru RomulusMilea):

Salut. Am primit ce mi-ai trimis si iti multumesc. Am inteles cum trebuie facut dar m-ar interesa daca la o intrebare as avea 2 sau 3 variante corecte de raspuns. Nu s-ar putea cumva sa poti bifa varianta sau variantele de raspuns si apoi sa iti arate daca e corect raspunsu sau nu.
Îmi cer scuze că te deranjez cu întrebările mele.

Andrei Zvîncă

8 răspunsuri:
| esco a răspuns:

Da, poti de exemplu poti sa faci sa apara un x rosu daca varianta e gresita si semnul verde daca varianta e corecta. nu e foarte greu, doar ca trebuie sa cauti simbolurile. spor!