| 334499 a întrebat:

Cum castiga televiziunile bani(in afara de banii din urma reclamelor)? Cine mai exact le da banii? In functie de ce se dau punctele de rating?

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Abonamente, sponsori, drepturi copyright, concursuri ( spre ex acelea unde trimiti SMS cu tarif special ), inchiriat spatiu de difuzare (dar sa zicem ca asta in mare parte intra tot la publicitate, cum ar fi teleshopping ). Fiecare televiziune particulara are in spate oameni bogati care o folosesc ca instrument de influenta. Probabil ai observat in campania electorala activitatea in special a Realitatea TV si Antena 1, 3, patronii au investit sume serioase in speranta ca vor avea puterea politica in favoarea lor. Legat de punctele de rating nu stiu detaliile tehnice, dar presupun ca prin sondaje, statistici.

| ZeroBarat1 a răspuns:

Sondaj la CNA, TV primesc banii de la abonamentul pe care il platesti tu pe lunawinking. alte castig din concursuri, etcwinking