| anonim_4396 a întrebat:

Cum devii matur? Care-i algoritmul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Devii matur odata cu varsta.si invatand din greselile tale pe care le faci de-alungul timpului. oricum toata viata inveti cate ceva.big grin

3 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Inveti din greselile tale si ale altora iar restul vine de la sine.
Nu are rost sa te grabesti sa te maturizezi daca nu ai ajuns inca la liceu.

| ZvT a răspuns:

Cunosc un puşti care la 7 ani deja a uitat de jucării.Îl văd mereu singur, fumează o tigară şi se plimbă. Câteodată îl mai întreb câte ceva şi răspunde cu un calm neîntâlnit la puştii de vârsta lui şi povesteşte despre problemele lui, cum ar fi că părinţii lui se ceartă şi faza amuzantă e că a spus că părinţii lui sunt în proces verbal (normal că nu am putut râde de el ). In principiu, problemele te maturizează.

| ÎnȚeLePTU1 a răspuns:

Ce inseamna a fi matur? Probabil,
1.A fi matur inseamna ca nu mai esti copil."Ciudat" insa, exista si oameni cu parul alb care se simt copii.
sau
2.A fi matur inseamna sa devii mult mai responsabil, mai hotarat, sa privesti viata in mod diferit, cu o cat mai mare obiectivitate? Dar oare nu exista si copii cu un simt crescut de responsabilitate? De exemplu, acei copii constiinciosi, care isi fac temele la scoala nu pentru ca asteapta o rasplata din partea parintilor, ci pentru ca vor sa ajunga cineva in viata.Astfel de copii sunt sau nu maturi, cel putin in gandire?