| RAY a întrebat:

Cum devii matur instinctiv, emoțional, rațional?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Şi de ce ai vrea să devii matur? N-ar fi mai bine să rămâi ca copilaşii? Că, adevărat îţi spun, până nu vei fi ca copilaşii, cu niciun chip nu vei intra...

| RAY explică (pentru sabin89):

Sunt foarte impulsiv, compulsiv, dezordonat, reactionez aiurea, suparacios, chelui aiurea banii

| Mosotti a răspuns:

Rational si emotional devi cu varsta, si atunci instinctiv esti asa fara sa vrei.

| oglindasultanului a răspuns:

Experienta de viata.

| Seba2013 a răspuns:

Instintul este o reactie involuntara, particulara. Insa ei vorbesc de ea ca un tot, atunci tu o vei vedea ca respiratia. Instinctul se activeaza intr-o imprejurare nu este instintul centrul emotional.

Nietzsche vorbeste de "spiritul Greului". Domnul Iisus spune ca inima se poate ingreuna, aici vorbeste despre "principiul de economie" (Luca 21:34). Daca ne organizam viata (trebuie sa stim unde mergem) si eliminam greutatile triviale o sa ramanem cu cele importante. Greul in viata nu este bun.

Triviale sunt activitatile care nu sunt productive ci ne seaca. Sunt greutati care te incarca si iti seaca puterile. Nu se cheama productive (provechosas) ci improductive. Din prespectiva principiului economie aduc doar costuri si te lasa ca un copac sec fara nici un beneficiu. Biologia resimte "principiul economiei". Importante sunt activitatile productive care iti aduc beneficiu. Insa cu bombardamentul de astazi tu doar dansezi cum vor ei nu ai propiul destin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu devii matur instinctiv.