| ionhoreangapusca a întrebat:

Cum fac la o o subtitrare a unui film sa se sincronizeze in acelasi timp cu filmul si sa nu mearga inaintea replicilor audio sau sa fie intarziata. exista programe care fac posibila aceasta fixare a subtitrarii in ritmul filmului? si cum se face corect o sincronizare a subtitrarii filmului?

2 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Daca ai filmul descarcat in calculator si subtitrarea la fel, in functie de program o poti seta. In bsplayer stiu ca e cu ctrl + sageata stanga sau sageata dreapta, si muti cadrele pana iti convine

| dannyel86 a răspuns:

Daca filmul si subtitarea au framerate diferit (25, 23.97, 23.95 etc), degeaba te chinui. Oricat ai corecta din player, tot o va lua inainte sau va ramane in urma. Daca cele doua au acelasi framerate, corectarea din player este posibila si, odata sincronizate, filmul cu subtitrare nu va mai avea probleme. Subtitrarea poate fi editata cu soft dedicat acesteia. Gasesti pe net mai multe versiuni, dar trebuie sa stii sa operezi cu ele. Sau cauti alta subtitrare cu acelasi framerate ca si filmul si nu vei avea probleme.