| emilenescu a întrebat:

Cum fac sa sterg tot ce am in PC (sa il formatez) fiti foarte expliciti va rog happy

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Introduci cd-ul cu windows in unitate si dai restart. Asigura-te ca la bootare citeste intai unitatea cd-dvd. Pentru asta intri in setup apasand imediat ce calculatorul a pornit F2 sau Del (depinde de tipul de BIOS) in mod repetat (atentie, NU dupa ce incepe sa se incarce windows, ci imediat dupa pornire, cand se 'trezeste la viata' monitorul. Dupa ce intri in setup mergi la advanced options si este optiunea (iarasi depinde ce fel de BIOS ai) boot order, sau ceva asemanator. Acolo pe prima pozitie trebuie sa fie discul optic (cd-dvd) si pe a doua hard-disk-ul). Daca nu e asa modifici si dai save and exit (F10). Se va restarta din nou, dupa care incepe procesul de instalare de windows. La inceput iti afiseaza toate partitiile in ideea ca tu sa selectezi partitia unde vrei sa-l instalezi. Sfatul meu este sa stergi toate partitiile si sa creezi altele noi, chiar daca au aceeasi dimensiune, iar apoi cand selectezi partitia in care instalezi (preferabil Chappy dai format NTFS complet, nu quick format. Procedand astfel ai certitudinea ca ai 'razuit' absolut tot de pe hard-disk, inclusiv virusi. Celelalte partitii le poti formata si dupa instalare, direct din windows cu click dreapta si format. Sper ca ai sa te descurci. Succes!

5 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=425
http://www.videotutorial.ro/? p=2144
win7 se instaleaza ca si vista

| coolboycatalin31 a răspuns:

Formateazal.(funda?)

| vlad_1897 a răspuns:

Cu tot cu windows?

| Toxic a răspuns:

Daca vrei sa formatez inclusiv windows-ul il formatez instalandul. Daca vrei sa formateza alte partitii in afara de cea a windows-ului te duci dai clikc pe partitia respectiva, Format., Start si astepti
Bafta

| Sk1p3er a răspuns:

In primul rand iti trebuie un cd cu windows si cineva care sa il instaleze! nu te apuca sa il instalezi tu dupa sa nu mai mearga! inaintea instalarii ii zici sa iti formateze tot si inca odata sa stie sa instaleze!