| paul365 a întrebat:

Cum imi dau seama ce piesa din laptop e defecta? Cand dau drumul la laptop totul porneste normal dar nu are imagine. Exista vreun program pentru problema mea?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Posibil sa fie problema de la placa video sau conexiunile ecranului sa fie deteriorate, trebuie desfacut de un informatician si vazut in amanunt pentru a depista beleaua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori e placa video, ori monitoru, ori placa de baza.

Iti dai seama, chiar daca ar exista un program, nu ai avea cum sa il instalezi fara imagine nu?

Du l la un service, trebuie desfacut de cineva care se pricepe

| paul365 explică (pentru suntserios):

Pe alt monitor am imagine.

| suntserios a răspuns (pentru paul365):

Atunci e ecranul

| paul365 explică (pentru suntserios):

Lam schimbat tot nu merge.

| gelu1970 a răspuns:

Conecteaza laptop la un monitor. in cazul in care are imagine grafica nu e dusa. e inverterul care costa vreo 35 de euro cel mult, sau in czul rau ecranul ce are in general un cost de 90 euro in medie.

| paul365 explică (pentru gelu1970):

Am cumparat alt display complet dar tot nu merge.Cand merge cand nu merge si cand il deschid tot imi da erori si se resstarteaza.Pe alt monitor am imagine.

| gelu1970 a răspuns (pentru paul365):

Ai cumparat un display ce nu e identic, cu cel ce are laptopul. cablul ce uneste placa cu ecranul de asemenea, poate fi defect. asta iti spun deoarece zici ca merge si adeseori nu. daca merge cateodata si merge bine cablul poate avea vreun fir imperfect, forfecat.

| paul365 explică (pentru gelu1970):

Displayul e de la un laptop identic.Cand il deschid dimineata merge 5-10 minute si apoi da o eroare si se restarteaza dar ecranul nu porneste.Cand il pun pe alt monitor sa vad ce face tot da tot felul de erori si nu porneste.Cand ajunge sa se incarce desktopul imi da eroare si se inchide. Poate sa fie placa video?

| gelu1970 a răspuns (pentru paul365):

Daca grafica ar fi defecta nu ai avea imagine pe monitor extern. ai schimbat si cablul ce conecteaza placa si display?

| paul365 explică (pentru gelu1970):

Da tot displayul.

| gelu1970 a răspuns (pentru paul365):

Ori display nu e perfect identic, desi fizic pare, ori ceva nu e montat bine in cazul in care noul display e bun, adica nu e defect. incearca sa notezi ceva din erorile ce le poti vedea pe monitorul extern.

| paul365 explică (pentru gelu1970):

Uite eroarea care apare cel mai des http://www.google.ro/......tp?/imgres