| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum pot calcula o medie daca nota de la Romana - 9.20 - reprezinta 2/3 din media de admitere, iar media celorlalte probe scrise de la bacalaureat reprezinta 1/3 din media de admitere?
Celelalte medii sunt: Geografie - 9.45 si Istorie - 7.65. Explicati-mi, va rog! Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Faci media dintre cele 3 note obtinute, le aduni pe toate si imparti la 3 apoi faci urmatorul calcul: 2/3 x 9.20 + 1/3 x media celor 3 note si in final am facut eu calculul, da 9.05, iti recomand sa-l faci si tu astfel incat sa fii sigur de acest lucru!

| Chasles a răspuns (pentru RB26DETT):

La inceput face media notelor care reprezinta 1/3 din media de admitere, si sunt doua note, nu trei...

| RB26DETT a răspuns (pentru Chasles):

Deci omul asta a dat bacu' la 2 materii? laughing omule, 3 note, imparti la 3 iti da un numar, ei bine 1/3 inmultit cu media respectiva a celor 3 note aduni cu 2/3 inmultit cu nota la romana si rezultatul este media de admitere...

| Chasles a răspuns (pentru RB26DETT):

"iar media CELORLALTE probe scrise de la bacalaureat reprezinta 1/3 din media de admitere"-ti se pare ca in rezolvarea ta ai respectat ipoteza asta gresita(din perspectiva modului de calculare a mediei de admitere)?

| sopranaCadaverica explică (pentru Chasles):

Va anunt ca nu mai inteleg nimic.

| sopranaCadaverica explică (pentru Chasles):

Am facut calculul de aici [2x9.2+1(9.4+7.65)]/3 si-mi da nota 30. Stii, ar fi fost bine, dar na. Fa-l si tu, sa vezi ca am dreptate. Si e 9.45 in paranteza rotunda, nu 9, 40.

| Chasles a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Evident ca nu da bine, ca relatiile scrise de mine mai sus nu sunt echivalente, am pus 9.4 si am uitat sa fac media notelor de la istorie si geografie, adica sa imparti la 2 paranteza rotunda(in cea de a doua am uitat); daca ti-a dat 9.05, e clar ca se calculeaza cum a spus Cristi, nu cum am inteles eu, ideea era ca trebuia sa spui ca 1/3 reprezinta media probelor scrise, nu celorlalte probe scrise. Dar de ce ne-ai intrebat asta, daca ai aflat deja media?

| Chasles a răspuns:

Medie ponderata: 2/3x9.2+1/3[(9.45+7.65)/2] asta este echivalenta cu [2x9.2+1(9.4+7.65)]/3

| Chasles a răspuns (pentru Chasles):

Iti da 8.98 cred

| sopranaCadaverica explică (pentru Chasles):

Pai de ce mi-a dat 9, 05?

| Chasles a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pentru ca in ipoteza trebuia sa spui ca 1/3 din media celor 3 note, nu celorlalte(intelegandu-se exclusiv romana); am calculat ce ai spus, nestiind cum se calculeza la bac