| Ptr_Cosmin_1993 a întrebat:

Salut.
Am 3 intrebari legate de examenul de Bacalaureat.
- Am dat deja competentele si 2 probe scrise (romana/istorie), mi-a mai ramas geografia dar nu ma simt pregatit. Daca nu ma prezint pot da doar la geografie in a 2a sesiune in cazul in care am medie de trecere la celelalte doua deja date? Si daca am dreptate, pentru a 2a sesiune se mai depune vreun dosar? Sau esti repartizat de la sine?
- Si cea de-a 2a nelamurire suna cam asa: pentru a absolvi Bac-ul trebuie sa iei la toate 3 probele scrise minin 5 iar media lor sa fie minim 6. Intrebarea mea e daca media 6 se face prin rotunjire sau nu? Si o alta nelamurire, daca spre exemplu iei 2 de 5 si un 6 astfel incat sa nu-ti iasa media dar totusi sa treci la toate cele 3 materii. In cea de-a 2 sesiune ce ai de facut?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ca sa promovezi bac-ul trebuie sa iei minim 5 la fiecare proba si media lor sa fie minim 6.Nu se rotunjeste nimic, daca iti iese media 5, 99 ai picat.

| Ptr_Cosmin_1993 explică (pentru Intruder19):

Si in sesiune la ce ar trebui sa dai mai exact daca ai trecut la toate?

| Intruder19 a răspuns (pentru Ptr_Cosmin_1993):

Daca ai ghinionul sa nu iti iasa media iti alegi o proba la care dai sa iti maresti media.