| alexutza222 a întrebat:

Nu prea stau bine la capitolul limbi straine. La franceza am avut anul trecut media cu doua puncte mai mare decat la engleza. Trebuie sa decid la ce dau competentele. Ma gandesc la franceza pentru ca ma simt mai sigura pe mine decat la engleza, plus ca profesoara este mai implicata si explica bine si a zis ca lucreaza cu cei care vor sa dea competente la franceza, chiar daca suntem foarte putini.
Ce ma sperie e ca majoritatea dau la englea, chiar daca sunt varza la materia asta, fara suparare. Nu inteleg de ca dau la engleza daca habar n-au, iar profa....lucreaza doar cu cei foarte buni la ora, restul pot sa se uite linistiti pe periti, toti au cinci garantat. Sa dau si eu la engleza(ca asa face toata lumea si cica e mai usor)? Problema e ca la franceza stau bine la capitolul gramatica(stiu sa conjug verbe chiat daca nu stiu ce inseamna), iar la engleza stau rau de tot la gramatica, dar la vocabular mai bine, din filme, muzica, mai mult decat de la scoala. Iar la competente vocabularul conteaza, iar eu la vocaular in franceza stau prost.
Ce sa aleg?
Engleza: vocabular-decent, gramatica-varza, profa-neimplicata
Franceza: vocabular-slabut, gramatica-buna, profa-implicata

Răspuns Câştigător
| Ioonela a răspuns:

Buna!
Stai linistita,nu poti pica la competente, in cel mai rau caz poti lua liniuta la una din probe in loc de calificativul ala, dar oricum asta nu conteaza si nu te afecteaza la Bac.
Nu trebuie sa dai la engleza doar pentru ca la asta dau majoritatea, da la franceza daca tu consideri ca te descurci mai bine si ca profa se implica mai mult.
Nu sunt mare lucru competentele astea, e chiar usor.
Succes!

2 răspunsuri:
| RocKzZ a răspuns:

Eu as alege franceza in locul tau. De ce? Atata timp cat se implica profesoara si ai habar de materia respectiva ai cele mai mari sanse sa treci. In plus, la engleza crede-ma ca e mai greu, ei gandesc asa : engleza faci cred ca din clasa intai, dar franceza nu o incepi doar in clasa 5a deci iti dai seama ca se va da ceva foarte simplu la mintea cocosului. Ma rog, nu stiu cum e la tine, dar eu am dat la amandoua si am trecut. Toata clasa a dat la ambele si doar unul singur a picat la franceza. Mult succes! ^^

| alexutza222 explică (pentru RocKzZ):

Poti pica la competente? Cum sa dai la ambele? Nu sunt la bilingv/intensiv.
La franceza cred ca voi da.