| Dan_Costea_2001 a întrebat:

Cum pot sa-mi spal manusile de portar si sa nu stric buretele?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Citez de pe un site, zic eu, specializat:
Intotdeauna spala-ti manusile. Greseala pe care o fac multi portari este ca după un joc sau antrenament isi lasa manusile in geanta, rucsac. Nu lasa manusile in geanta ude si murdare. Mizeria si transpiratia distrug latexul! Mizeria absoarbe umezeala naturala din latex si il transforma intr-un material dur, faramicios fara nici un fel de aderenta. Spala manusile intotdeauna dupa antrenamente si meciuri.

Cum sa speli manusile
Spala manusile cu apa calduta frecand usor latexul cu degetele. Poti sa pui o manusa in mana, iar cu cealalta sa freci usor palma manusii, strangand din cand in cand pumnul mainii cu manusa pentru a stoarce apa in exces. Chiar daca manusile par curate, nu te lasa pacalit, pentru ca acestea sunt imbibate cu transpiratie si saliva. Pentru a elimina mirosurile neplacute sau in cazul in care manusile sunt foarte murdare poti folosi un detergent special pentru manusi, dar nu este neaparata nevoie. Dupa ce le speli infasoare-le intr-un prosop fara ca manusile sa se atinga intre ele si aplica putina presiune pe prosop fie asezandu-te, fie calcand pe acesta. Astfel, se va absoarbe apa fara sa se altereze latexul. Nu le lasa in prosop, ci agata-le pe o franghie, cuier, sau pe un umeras, intr-un loc racoros si uscat.
Dupa ce le-ai spalat nu le lasa la uscat pe calolifer, la soare, sau in apropierea altei surse de caldura. Nu incerca sa grabesti uscarea folosind feonul. Oricare dintre acestea va duce la uscarea umiditatii naturale a latexului, facandu-l faramicios, rigid si lipsit de aderenta.