| waXonwaXoff a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama mea sa ma lase in excursie pentru. 1 zi.Eu nu am note decat de 10, 9, 8, invat bine. Unii colegi de-ai mei au facut atatea prostii au note rele si ii mai lasa sa mearga.Eu am si rau de masina dar am observat ca mi-a mai trecut.Cum o pot convinge? nu am intrebat-o inca, dar in alte dati mi-a zis ca nu ma lasa ca vomit ca nu stiu ce?
Pretul e pana in 50 de ron.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil ii e teama ca aceasta excursie te poate face sa devii un pic mai iresponsabil/a. Se gandeste ca in excursie ceilalti te pot schimba. Cred ca daca diriginta sau un profesor responsabil ar vorbi cu ea, ar fi foarte bine. E normal sa fii temator intr-o astfel de situatie. O sa vezi si tu la randul tau cand o sa fii parinte.

| Catalion a răspuns:

Pune-o pe diriginta ta sa o convinga ca nu e nevoie sa-si faca atatea griji.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De raul de masina scapi mergand cu masinawinking Daca te refuza cere-i toate motivele si gasesti rezolvarea lor. Intr-adevar, cred ca sunt solutii ca sa nu vomiti in masina dar nu sunt in cunostinta de cauza.

| Bishop a răspuns:

Mai inta-i intreab-o cu frumosul, apoi daca nu te lasa convinge-o. Daca zice ca o sa ti se faca rau in autocar, spune-i sa-ti ia medicamente pentru starile de voma, lamaie (e acra si reduce senzatia de voma) si pungi, si spune-i ca o sa ai grija ce mananci in masina sa nu ti se faca rau. Si sa stai in fata. Bafta.

| perla a răspuns:

Enormal ca parintii sa se preocupe de copii mai ales daca ti-e rau pe masina, dar daca zici ca inveti bine, si esti o fetita cuminte cred ca parintii tai nu au de ce se preocupa.in plus daca e prima ta excursie trebuie sa dai dovada de maturitate si sa te comporti bine, altfel altadata nu mai pupi! numa bine!

| <3dark-shadows<3 a răspuns:

Eu aproape in toate exucrsiile cu clasa am vomitat laughingrolling on the floor Asa sa revenim la subiect. Asa imi zicea si mie mama la fiecare excursie care urma ca nu ma lasa ca am vomitat. SI eu o intrebam in fiecare zi pana cand vrea invatatoarea/diriga raspunsul. SI pana la urma ceda si spunea da. Daca tatal tau te lasa incearca sa vorbesti cu el si spune-i sa o convinga si pe mama ta. SI nu e cine stie ce o excursie de o zi. Daca era de 2 sau 3 zile sau chiar mai mult mai ziceam. NU e asa mult pleci dimineata vi seara. SI nu mi se pare foarte scump. Spune-i mamei tale ca tu cresti iar cand o sa mai vomiti nu o sa mai faci in ani trecuti. Spre exemplu eu anul' trecut dupa ce am vomitat laughing M-am dus la prietena mea si ne-am vazut de treaba, pe o clasa mai mica cu cativa ani stateam in fata ca sa aiba grija de mine invatatoarea happy Esti mare (cred euhee hee. Eu cred ca pentru ea e un fel de teama sa nu patesti ceva vai rau din cauza aia. Dar nu esti singura sa zici ca te duci cu colegii tai, mai e si diriginta/dirigintele sau parinti care mai vin sau soferu sau o ruda 2 ale dirigintei/dirigintelui. Si ti spun eu ca daca nu te gandesti ca tie rau de masina. Nu mai vomiti. Mi-e cand mie rau in autocar ma uit pe geam sau pun pe cineva sa-mi faca racoare. NU cred ca asta e un motiv, adica asa si la mine. SI eu sunt la fel eleva de 10 si 9 si alti care au 4, 5 si mai stiu eu ce note pot merge in exucursie. Incearca sa-i explici ca esti mai mare decat la excursia anterioara ca nu o sa mai reactionezi "prost" daca vomiti. Pana la urma trebuie sa-si invinga "teama" ca vei pati ceva sau ca vei vomita. Asta este, cresti, si parinti nu vor sa-si vada copii crescand, mergand in excursii fara ei ca poate rateaza momente importante din viata lor. Sau poti incerca cum au spus ceilalti sa o rogi pe diriginta/dirigintele tau sa vorbeasca cu mama ta, dar fara suparare mi se pare cam aiurea faza sa-ti rogi dirigintele sa-ti convingi parintele ca sa te lase in excursie. Pana la urma e diriginte nu celalalt parinte. Iar eu nu cred ca diriginta/dirigintele tau are mai multa "putere" decat parintii tai.
Sper sa reusesti s-o convingi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa o conving pe mama mea sa ma lase in excursie pentru. 1 zi.Eu nu am note decat de 10, 9, 8, invat bine. Unii colegi de-ai mei au facut atatea prostii au note rele si ii mai lasa sa mearga.Eu am si rau de masina dar am observat ca mi-a mai trecut.Cum o pot convinge? nu am intrebat-o inca, dar in alte dati mi-a zis ca nu ma lasa ca vomit ca nu stiu ce?

Pretul e pana in 50 de ron.
convinge-o ca nu mai ai rau de masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dca ai note asa bune inseamna ca e bine dar depinde si ce parinti ai ca daca isi de aia intodeauna dupa grija ta ca nu stiu ce ca nu stiu ce atunci sa zici mersi ca te lasa sa iesi afara din casaserios eu am avut bunici deastia intodeauna... nu te lasa nici sa respiri
winkingwinkingwinkingnu fi nervos zile ca te-ai saturat sa fii un copil prea protejat si ca deja tie rusine de prieteni dar ramai asa cu ale tale cine stie poate intr-o zi iesi si tu din casa

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna! roga pe mama ta sa se intereseze la medicul de familie daca-ti poate da un medicament pentru starile de voma. Exista asa ceva dar trebuie administrate cu grija. Deci cred ca asta ar fi cea mai buna solutie. Multa bafta! happy