Cum sa imi organizez timpul mai bine?

Daca te trezesti intr-o dimineata ca ai ratat o intalnire importanta pentru ca ai uitat sa ti-o programezi in agenda sau mai rau, stiai de eveniment dar ai uitat sa pui ceasul sa sune la timp, atunci ,,Huston, you have a problem!’’. Mi s-a intamplat si mie, si tocmai de aceea am luat cateva masuri simple pentru a-mi organiza timpul astfel incat sa ma simt ca intr-un weekend prelungit toata saptamana ! Da, se poate !

  • Pregateste-ti agenda din timp. Daca stabilesti o intalnire, noteaz-o imediat, astfel incat sa stii ca nu mai faci nimic la ora respectiva.
  • Daca se iveste ceva neprevazut, suna si contramandeaza imediat intalnirea, se intampla sa faci alte lucruri, sa amani si sa uiti (tot experienta m-a invatat asta)
  • Lasa-ti loc in agenda pentru activitati neprevazute ; daca te suna o prietena care are sa-ti comunice ceva urgent (si nu la telefon), musai trebuie sa te vezi cu ea, nu amana, prietenii sunt foarte importanti !
  • Incearca sa nu-ti stabilesti mai mult de 3 intalniri pe zi, este si asa destul de obositor si apoi mai sunt multe de rezolvat intr-o zi, si nu mai poti sa te concentrezi la maximum.
  • Nu face rabat de la activitatile zilnice – masa de pranz, mersul la sala de sport sau vreun curs (daca amani o data, va deveni o obisnuinta)
  • Nu lasa activitatile de serviciu pentru weekend. Se poate intampla sa-ti iei de lucru acasa, dar incearca sa faci asta cat mai rar. Agenda ta de sambata-duminica trebuie sa fie plina de intalniri cu prietenii, iesiri la mare/munte/Paris/Berlin/Amsterdam/Londra cu iubitul sau mers la concursuri de frumusete cu cainele sau pisica sau calul din dotare.
  • Incearca sa mergi la cosmetica/masaj/coafor in timpul saptamanii, din nou, weekendul este pentru rasfat maxim, iar activitatile de mai sus, chiar daca placute, sunt trecute la categoria NECESARE. As mentiona aici si shoppingul, un fel de brunch aproape zilnic, niciodata satios insa.

Daca ti se pare greu, cumpara-ti o agenda chic – la buticul Colour de pe Str General Berthelot si la Carturesti am gasit cele mai frumoase organizere din Bucuresti! – si atunci o sa ai mai mult avant ca sa-ti organizezi timpul. Vei vedea cat de frumos se vor aseza intalnirile tale scortoase sub date-urile de seara sau cafelele si filmele si vizitele la muzeu cu prietenii. Iar la finalul anului vei vrea chiar sa faci un colaj cu filele agendei tale pline de amintiri fabuloase ! Poti incepe de maine sau...de la 1 ianuarie 2010 !

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Noteaza-ti in agenda ce ai de facut si functie de importanta si timp ordoneaza-le pe ore

| Silvia a răspuns:

Aaaa... m-am prins...asta e facut ca sa mergem sa cumparam agendelaughing nu?laughingbig grin
star

| videoblog a răspuns:

Interesant. happy

| simina a răspuns:

Da foc agendei ea o sa-ti controleze viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i bun pentru mine, niciodata nu-mi ajunge timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in clasa a VII -a, si crede-ma, nu mai am timp sa dormtongue, invat pana l 2 noaptea ca sa pot dim sa ma trezesc mai tarziu (invat dupa amiaza), da mereu imi aduc aminte pe ultima suta d metri de ceva : "off...maine am test l mate, trebuie s inv l geometrie"..."aaa! maine am test l fizic, trebuie s fac niste ex". Uneori avem in aciasi zi test la fizica, mate si chimie. E "fantastik", crede-ma degeaba asta ca organizarea timpului, uneori nu e eficientawinking :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superrr! Niciodata nu am timp pentru mine! Ar trebuie sa-l respecte fiecare... daca vreabig grin

| ciupyx a răspuns:

Recomand si agenda generalului, un tool excelent pentru managementul timpului http://bit.ly/jurnalul-generalului

| XxXKevinXxX a răspuns:

Buna.cum imi fac si eu un accont pe TPU?

| 20pamy a răspuns:

Fa o lista a prioritatilor, apoi bucura-te de timpul ramas pentru a avea grija de tine.

| rraiza24 a răspuns:

Incearca sa vb cu cine cunosti si atunci va puteti organiza timpul impreuna i-ati o agenda micuta si scrieti programul si ora...ai grija sa nu ai si altceva de facut